Ogrzewanie folią grzewczą

czyli meble, lodówki, ogrzewanie, zlewozmywaki, kuchenki ...
Awatar użytkownika
leo62
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 178
Rejestracja: czwartek, 18 lip 2013, 17:04
Lokalizacja: Wa-wa

Ogrzewanie folią grzewczą

Postautor: leo62 » piątek, 6 mar 2015, 12:22

Witam kolegów.Temat ogrzewania jest jest leciwy jak nasze domki :D ale dlaczego by nie iść z duchem czasu i nie zastosować do ogrzewania folii grzewczej?
Trochę poczytałem na forach budowlanych i skoro zdaje egzamin w domach, to czemu by nie w naszych domeczkach :) .Ceny takich folii nie są "kosmiczne" a w porównaniu ze starą Trumą+przeróbki+zajęcie cennego miejsca a nie wspomnę już o skutkach awarii inst. gaz.to może być alternatywą,co Wy na to?
Taki zestaw -solar-bateria-folia grzejna no i oczywiście docieplona cepka może dałby radę,a może inne sugestie ?
Oczywiście wiem, że nic nie zastąpi ciepłych nóżek żoneczki :lol: ale może temat jest wart pociągnięcia.
Leszek i Gośka
Voyager 3.3 +N126n

Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10869
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: Ogrzewanie folią grzewczą

Postautor: reflexes » piątek, 6 mar 2015, 13:08

Tyle, że te folie to zasilane są z 230V więc w Twoim układzie brakuje przetwornicy. Średnio ogarniam te wszystkie solarne bajery ale obawiam się, że wtedy gdy zimno i trzeba się dogrzewać to często też nie ma słońca, a co za tym idzie akumulator musiałby być ogromny żeby zgromadzić w nim tyle sztrumu żeby starczyło na czas kryzysu. Na oko to musisz tego położyć 2-3m2 na przyczepę, każdy metr2 foli to 60-80W więc wychodzi pobór prądu około 16-20A. 3 godziny grzania to aku już musi mieć 60Ah. Znawcy zaraz na pewno powiedzą ile taki akumulator się ładuje przy dobrych warunkach z solara i poprawią mnie jeżeli coś pomieszałem, ale obawiam się, że się nie zbilansuje. Jeżeli chcesz być niezależny od 230V to chyba nic lepszego niż gaz nie znajdziesz.

Awatar użytkownika
kooba
Administrator
Administrator
Posty: 5510
Rejestracja: środa, 13 cze 2012, 10:00
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Ogrzewanie folią grzewczą

Postautor: kooba » piątek, 6 mar 2015, 13:16

Nawet jeżeli uda się zasilić to z 12V, to co z nocami i deszczowymi dniami gdy solar nie działa?
Truma ma tę zdecydowaną przewagę, że działa zawsze... no chyba, że zabraknie Ci gazu.

Awatar użytkownika
leo62
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 178
Rejestracja: czwartek, 18 lip 2013, 17:04
Lokalizacja: Wa-wa

Re: Ogrzewanie folią grzewczą

Postautor: leo62 » piątek, 6 mar 2015, 14:28

NIEWIADÓW-ROMER w swoim ogłoszeniu oferują w przyczepie ogrzewanie gazowe lub mata grzewcza podłogowa 12v czyli jakoś problem zasilania rozwiązali.
Doczytałem się że folie grzewcze po rozgrzaniu pobierają 30 proc. mocy do utrzymania temp. i może wystarczy 1m takiej folii i da radę ? :(
Leszek i Gośka
Voyager 3.3 +N126n

Awatar użytkownika
leo62
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 178
Rejestracja: czwartek, 18 lip 2013, 17:04
Lokalizacja: Wa-wa

Re: Ogrzewanie folią grzewczą

Postautor: leo62 » piątek, 6 mar 2015, 14:29

Ale może idę błędnym tropem :(
Leszek i Gośka
Voyager 3.3 +N126n

Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10869
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: Ogrzewanie folią grzewczą

Postautor: reflexes » piątek, 6 mar 2015, 14:39

Nie wiem gdzie znalazłeś takie informacje, ale na stronie Romera jest napisane, że
Przyczepy mogą być wyposażone opcjonalnie w termę elektryczną, ogrzewanie gazowe Truma, ogrzewanie podłogowe elektryczne, instalację antenową.
ale nigdzie tu nie jest napisane, że te maty są zasilane 12V.
Poza tym patrząc trochę na swoje doświadczenie, to jak było zimno to grzejnik 2kW ledwo dawał radę ale fakt, że moja buda jest słabo ocieplona. Latem w chłodniejsze noce dogrzewam się teraz olejakiem 500W i jest naprawdę ciepło. Obawiam się, że 1m2 takiej maty 80W nie da rady nagrzać przyczepki tym bardziej, że musisz zapewnić jakąś wentylację, bo się zaparujesz jak wszystko zatkasz.

Awatar użytkownika
leo62
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 178
Rejestracja: czwartek, 18 lip 2013, 17:04
Lokalizacja: Wa-wa

Re: Ogrzewanie folią grzewczą

Postautor: leo62 » piątek, 6 mar 2015, 15:18

Z tego co wyczytałem to ogrzewanie podłogowe troszkę inaczej ogrzewa.Temperatura takiej folii oscyluje w okolicach 30st. a nawet mniej przecież nie może być gorąca jak patelnia :D bo trzeba by brykać po szafkach :D .O przyczepie wyczytałem w ogłoszeniu mot. ROMER320D-NIEWIADÓW.cytuję:ogrzewanie w opcji dodatkowej-gazowe typ ...... lub mata grzewcza podłogowa 12v no chyba że lecą w klocki :twisted:















n
Leszek i Gośka
Voyager 3.3 +N126n

Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10869
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: Ogrzewanie folią grzewczą

Postautor: reflexes » piątek, 6 mar 2015, 16:16

Zadzwoń albo napisz do producenta to napewno Ci powiedzą. Jak działa podlogówka też wiem ale na zdrowy rozsądek 80W nie nagrzeje słabo izolowanej przyczepy. Oczywiście zależy jeszcze o jakich warunkach mówimy, bo co innego jak trzeba podgrzać gdy w nocu temperatura spadnie do powiedzmy 10-15 stopni, a co innego jak się zdaży -3 -4.

reflexes z tapatalk

Awatar użytkownika
zoja
Posty: 325
Rejestracja: poniedziałek, 12 mar 2012, 12:19

Re: Ogrzewanie folią grzewczą

Postautor: zoja » piątek, 6 mar 2015, 16:55

Niewiadów też stosował ogrzewanie podłogowe w przyczepach (patrz N Freedom). Raczej stosowane jako dodatkowe razem z Trumą. Folia była klejona pod standardową wykładziną podłogową.

Awatar użytkownika
Mr.Makarena
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 446
Rejestracja: wtorek, 17 kwie 2012, 12:53

Re: Ogrzewanie folią grzewczą

Postautor: Mr.Makarena » poniedziałek, 9 mar 2015, 22:45

leo62 pisze:Taki zestaw -solar-bateria-folia grzejna no i oczywiście docieplona cepka może dałby radę,a może inne sugestie ?
Oczywiście wiem, że nic nie zastąpi ciepłych nóżek żoneczki :lol: ale może temat jest wart pociągnięcia.


Przemyśl zasilanie z solara farelki :-)....Ilość ciepła taka sama a mniejsze straty energi po drodze ...
Pozdrawiam :

Mr.Makarena

Awatar użytkownika
vvarrior
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1611
Rejestracja: środa, 8 sie 2012, 00:27
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ogrzewanie folią grzewczą

Postautor: vvarrior » wtorek, 10 mar 2015, 12:13

Nie wiem jak sprawna jest folia grzewcza i jakie są realne koszty ale do ogrzania budki potrzebna jest moc co najmniej 20 razy większa. Ja mam na podłodze pod stołem kocyk elektryczny 60W
Obrazek
i powiem tyle że wystarcza to do komfortowego trzymania "ciepłych nóżek żoneczki" na podłodze ale też z włączoną trumą. Temperatura na zewnątrz do -5'C. Pod dywanikiem jest linoleum a pod linoleum ekran zagrzejnikowy z folią na piance.
A to jest 60W na może 0.5m^2 i to wtedy dopiero kontaktowo czuć ciepło.
Pomijając że zimą budka stoi pod 230V bo przy solarze jaki się mieści na dachu niewiadki, chłodnych, krótkich dniach to się nie zbilansuje z ładowaniem.
LandRover II Td5 + N132
RemontN132t
RemontN126e

Awatar użytkownika
leo62
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 178
Rejestracja: czwartek, 18 lip 2013, 17:04
Lokalizacja: Wa-wa

Re: Ogrzewanie folią grzewczą

Postautor: leo62 » wtorek, 10 mar 2015, 19:35

No dobra,chyba ta opcja nie wyda (oczywiście nie mówię o ciepłych nóżkach żoneczki) :D ,ale może ogrzewanie podłogowe 230v zamiast farelków lub innych piecyków? Kosztowo nie dużo droższe ale za to trwalsze no i chyba bezpieczniejsze.Czy ktoś z Kolegów ma może takowe w domu? bo ja tradycyjnie żeberka a i u znajomych też tradycyjne.W każdym razie korci mnie kupić ze dwa metry takiej folii i na to wykładzinę pcv ,oczywiście moc W do rozważenia robota żadna ale może efekt będzie pozytywny? przynajmniej tam gdzie będzie kawałek prądu :D
Pozdrowionka :)
Leszek i Gośka
Voyager 3.3 +N126n

Awatar użytkownika
dworek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1457
Rejestracja: sobota, 30 cze 2012, 18:18
Lokalizacja: Opole

Re: Ogrzewanie folią grzewczą

Postautor: dworek » wtorek, 10 mar 2015, 21:23

Ja mam w domu w łazience elektryczną matę grzejną pod kaflami i jest też grzejnik/drabinko-suszarka. Ciepła podłoga jest przyjemna i w chłodne poranki gdy centralne już nie grzeje jest bardzo miło, jednak jako jedyne ogrzewanie bym tego nie stosował. Odwiedziłem kiedyś kolegę co ma ogrzewany podłogowo cały parter domu, siedząc na sofie po godzinie czasu już tak dość miałem tego "grzanka w giry" że o mało nóg do kieszeni nie schowałem :lol:

Załóż sobie kolego Trumę, nic lepszego do ogrzewania przyczepy nie wymyślono :wink:
To napisałem ja, dworek 8-)

Awatar użytkownika
Karolus
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2065
Rejestracja: środa, 24 paź 2012, 20:24
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Ogrzewanie folią grzewczą

Postautor: Karolus » wtorek, 10 mar 2015, 21:46

Potwierdzam, Dworek mądrze prawi...

Awatar użytkownika
vvarrior
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1611
Rejestracja: środa, 8 sie 2012, 00:27
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ogrzewanie folią grzewczą

Postautor: vvarrior » środa, 11 mar 2015, 00:34

Poza tym 230V w podłodze... ja mam alergię na wysokie napięcia w kempingach, namiotach itp. Wole nie wiedzieć jaki procent a może promil campingów stosuje transfomatory separujące że o różnicówkach nie wspomnę. Ale jeśli koniecznie 230V to chyba najbezpieczniejszy jest olejak. Ja pierwszy kawałek sezonu używałem takie małego 800W co mieścił się prawie pod drzwiami szafy Więc przyłączając się do chóru polecam trumatica plus resztę instalacji na 12V.
LandRover II Td5 + N132
RemontN132t
RemontN126e


Wróć do „Wyposażenie wnętrza”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości