Laminatowa angielka

Ciekawostki dotyczące karawaningu i Niewiadówek
Awatar użytkownika
stachu_gda
Fanklubowicz
Fanklubowicz

Laminatowa angielka

Postautor: stachu_gda » piątek, 1 gru 2017, 09:27

Pewnie część z Was uzna że to śmiecenie linkować inne fora, ale co tam, warto. Patrzcie co koleś robi, na bazie i na wzór angielki buduje od zera budkę z laminatu - z tym że zachowuje architekturę sandwicha. Linkuję bo widać że robi to porządnie, warto pooglądać.

http://forum.karawaning.pl/topic/24784- ... %99/page-4

Awatar użytkownika
Murano
Moderator
Moderator

Re: Laminatowa angielka

Postautor: Murano » piątek, 1 gru 2017, 09:51

stachu_gda pisze:Pewnie część z Was uzna że to śmiecenie linkować inne fora...

Ja się już przyzwyczaiłem...
Janusz Ciech mi to "przybliża" codziennie.
To chyba taka moda teraz...nie znam się w sumie...
125%normy każdego dnia!
N126e 1983'
N132t 1980'
125p 1985'
Simson S51 1990'
Wigry 75', Wigry 3 78', Wigry 5 90'
Fiat Croma II

Wątek remontowy

Awatar użytkownika
Drednot
Fanklubowicz
Fanklubowicz

Postautor: Drednot » piątek, 1 gru 2017, 14:26

:shock: Nie wiedziałem że można kupić gotowe płaty laminatu.
REMONT NIE DLA WRAŻLIWYCH: viewtopic.php?f=36&t=5157

Awatar użytkownika
stachu_gda
Fanklubowicz
Fanklubowicz

Postautor: stachu_gda » piątek, 1 gru 2017, 15:16

Drednot, ale on nie korzystał z tych gotowych arkuszy tylko laminował samemu w garażu.
Te gotowe to inny koleś chce wykorzystać i mu wlazł w wątek remontowy :)

GrzegorzBruta

Postautor: GrzegorzBruta » sobota, 2 gru 2017, 05:24

stachu_gda pisze:Drednot, ale on nie korzystał z tych gotowych arkuszy tylko laminował samemu w garażu.
Te gotowe to inny koleś chce wykorzystać i mu wlazł w wątek remontowy :)

Bardzo ciężko jest w warunkach domowych wykonanie laminatu. Wychodzi ciężko, sam przerabiałem temat wiele razy jak zajmowałem się poważnie modelarstwem. Żelkot potrafi pod małym uderzeniem odpaść, taki laminat jest słaby jakościowo i nie wiem, czy przetrzyma drgania podczas jazdy. Takie coś robią na stołach próżniowych i dużych formach z dozownikami żywicy i utwardzacza, z otworami odpowietrzającymi itp. w specjalnych rękawach.
Pomiędzy żelkotem a matą szklaną tworzą się pęcherzyki powietrza, następuje też duży skurcz podczas wiązania żywicy. Efektem tego są puste przestrzenie pomiędzy matą a żelkotem. Bez pompy próżniowej ja bym się tego nie łapał.
https://www.youtube.com/watch?v=yTsXKGUdtCE
https://www.youtube.com/watch?v=f9BOUXx8vr4
Tak się to robi, inaczej masz lipną jakość.
Na FB forum nasze niewiadówki masz tam naszego kolegę Grelocha i zapytaj go jak się takie coś robi. Ma firmę, która produkuje jedne z najlepszych łódek w Polsce :)
Też mam od niego kadłub łodzi i całą elektronikę. Firma PROLAM :)
http://www.prolam.pl/?page_id=144
Wbrew pozorom nie jest to taka prosta sprawa, im większe elementy, tym bardziej wydajna pompa i agregat podający żywicę. Manometry, mieszalnik, pomiar elektroniczny, termometr, temperatura i odpowietrzenie całego układu.
Potrzebna jest pompa dozująca żywicę o odpowiedniej mocy. Pompa bierze zywicę i katalizator z pojemników, najczęściej z beczek. Pompa dozuje żywicę i katalizator w odpowiednich proporcjach i tam dochodzi do wymieszania składników z bardzo dużą dokładnością. Druga pompa próżniowa powoduje dociskanie folii do maty i żelkotu.
Wtedy uzyskuje się cienki, wytrzymały i pozbawiony pęcherzyków powietrza laminat.
Gościu co pokazałeś robi kawał roboty. Jak zauwazyłeś brak przetłoczeń spowoduje duże wibracje i mimo podklejenia sklejką, czy drewnem, będzie trzepotać. Brak obłych naroży też jest poważną sprawą ( brak zakładek na laminacie w miejscach styku i będzie puszczać) ale to już nie mój projekt.

Wróć do „Ciekawostki”