Kamper z blaszaka

Ciekawostki dotyczące karawaningu i Niewiadówek
Awatar użytkownika
sterciu
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 345
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 00:05
Lokalizacja: DW

Re: Kamper z blaszaka

Postautor: sterciu » wtorek, 23 lut 2021, 09:04

Jak ktoś chce budować kampera z blaszaka to niech się pospieszy bo nasz rząd ma plan jak wyciągnąć kasę jeszcze z takch aut...

https://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/aktualnosci/nowy-podatek-za-przerobke-furgonu-na-kampera/wxyns4x?utm_source
n126n `89 - sprzedana
n126n `95 - sprzedana
n250c `92
Obrazek
upload pics

Awatar użytkownika
misha22
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 794
Rejestracja: niedziela, 6 mar 2016, 17:17
Lokalizacja: Srodkowe Mazowsze

Re: Kamper z blaszaka

Postautor: misha22 » czwartek, 25 lut 2021, 12:05

Ale to chyba dotyczy nowej zabudowy/pierwszej rejestracji.
Jak bedziesz przerabiał zarejestrowany samochód to nikt ci nie będzie kontrolował wersalki na pace i dowalał podatku.
Bankowóz z 10 letniego BMW możesz sobie zrobić, problem podatkowy pojawia sie jak przerabiasz auto z salonu i odliczasz 40000vat'u
De Reu 1968, prawie jak zapiekanka
601 Limuzyna
1.9 SDI caddyilac

Awatar użytkownika
sterciu
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 345
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 00:05
Lokalizacja: DW

Re: Kamper z blaszaka

Postautor: sterciu » czwartek, 25 lut 2021, 20:49

Nie, to nie będzie dotyczyło pierwszej rejestracji i ma dotyczyć już zarejestrowanych pojazdów. Wystarczy dobrze wczytać się w projekt ustawy.

Przyjmijmy przykład... Kupuję sobie Fiata Ducato w wersji blaszak, dajmy na to do polowy oszklonego co daje nam 5 miejsc siedzących fabrycznie i zarejestrowany jako ciężarowy, kupuję go w PL, auto z polskiego salonu. Przerabiam go na kampera 5 osobowego i chcę go zarejestrować jako samochód specjalny kempingowy, wtedy po ciężkich bojach w OSKP gdzie zrobią zmiany konstrukcyjne dostaje upragniony wpis w cepik. Samochód staje się pojazdem od którego powinno się opłacić akcyzę ponieważ dealer jak sprzedawał go nowego akcyzy nie płacił bo samochód był ciężarowy. US szybko wyłapie zmianę, podejrzewam WK zaraz będzie przesyłał info do US i ten upomni się o zapłacenie akcyzy.

To samo będzie dotyczyło samochodów ciężarowych sprowadzonych do PL jako ciężarowe. Ktoś sobie go sprowadzi i zarejestruje w PL , akcyzy nie zapłaci bo to ciężarowy, ale jak przerobi na kempingowy i zrobi zmiany konstrukcyjne na OSKP gdzie dostanie wpisy specjalny kempingowy to zaczyna podlegać pod akcyzę i US się upomni o nią...

W chwili zmiany podrodzaju i przeznaczenia z ciężarowego na osobowy czy tez specjalny będzie trzeba uiścić daninę w postaci akcyzy... Tak nasze państwo o nas dba... ale nie ma co się dziwić , skoro zdarzały się takie kwiatki jak drogie luksusowe samochody osobowe rejestrowane jako specjalne pomocy drogowej aby uniknąć zapłaty akcyzy....
n126n `89 - sprzedana
n126n `95 - sprzedana
n250c `92
Obrazek
upload pics

Awatar użytkownika
misha22
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 794
Rejestracja: niedziela, 6 mar 2016, 17:17
Lokalizacja: Srodkowe Mazowsze

Re: Kamper z blaszaka

Postautor: misha22 » czwartek, 25 lut 2021, 23:05

Może udzielmy głosu posłowi Bosakowi, który zaczerpnąłem od k.pl.
On jedyny z nas chyba czytał. Chodzi o moment sprowadzenia.
Tak jak pisałem, patologia dotyczy bardzo drogich aut, rejestrowanych np jako "pomoc drogowa" i obniżki akcyzy. Delikwent demontuje wyciągarkę czy żółtego koguta z dachu i nikt go już o akcyzę nie ściga.

https://www.youtube.com/watch?v=A02cpVQ8F6E



To jest trochę jak zabawa w "kratkę" 15 lat temu. Tylko wtedy przy kontroli trzeba ją było mieć. A teraz trzeba będzie wyjmować wersalkę? :)

He,he, pamiętacie miny podróżników kiedy to na przejściach, np CZ/PL dla samochodów osobowych okazywało się, że pojazd jest "ciężarowy" i trzeba zmienić trasę :)
Takie ciężarowe Seicento na przykład :)

Także przy budowaniu własnym sumptem chyba te 18% nie grozi.
No bo czy np. sypialnia na dostawczaku 3.5 tony, co to bez tacho do UK 3 x w tygodniu lata, to już kamper?
De Reu 1968, prawie jak zapiekanka
601 Limuzyna
1.9 SDI caddyilac

Awatar użytkownika
stachu_gda
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2590
Rejestracja: wtorek, 24 mar 2015, 08:12
Lokalizacja: Przywidz (Pomorskie)

Re: Kamper z blaszaka

Postautor: stachu_gda » czwartek, 25 lut 2021, 23:39

Misha oczywiście, że 18% grozi przy budowie własnym sumptem, o ile będzie zmiana przeznaczenia na kempingowy. Oczywiście można zostawić ciężarowy w papierach, ale wtedy nie usuniesz legalnie grodzi (chyba, że pierwsza rejestracja w PL przed 1998 rokiem plus minus bodajże).

Awatar użytkownika
misha22
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 794
Rejestracja: niedziela, 6 mar 2016, 17:17
Lokalizacja: Srodkowe Mazowsze

Re: Kamper z blaszaka

Postautor: misha22 » piątek, 26 lut 2021, 07:17

Michał, to proponuje przerabiać z busa. Też blaszak, też nie ciężarowy i nie ma grodzi. Pozostaje kwestia opłat za autostrady; nie wiem ile się płaci za busa 9 osób. Szkoda tylko, że znowu będą kombinacje i pewnie po latach w urzędach będzie gadka:"A kto tu panu wpisał "przyczepa specjalna"?
"To trzeba zmienić, ja to zaraz panu zmienię"
:D

Chyba, że to uratują, Bosak taki przekonujący... ..Fajna
też informacja, że dotyczy to 1000 szt w roku 2020
czyli lekko licząc chodzi o 200 mln w skali roku.
Pamietajmy kto zbudował "wóz Drzymały"
:D
De Reu 1968, prawie jak zapiekanka
601 Limuzyna
1.9 SDI caddyilac

Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10860
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: Kamper z blaszaka

Postautor: reflexes » piątek, 26 lut 2021, 07:20

Dobra, ja jestem laik w temacie ciężarowych aut zupełny. Moje pytanie jest takie. Jakie są konsekwencje używania ciężarowego dostawczaka przez osobę prywatną? Czy są jakieś dodatkowe koszty? Zakładam taki wariant za kilka lat, że jak już będziemy jeździć tylko w dwójkę czyli nie będę dokładał dodatkowych miejsc z pasami. Ok wiem, że nie mogę usunąć ściany grodziowej ale można ja wymienić na taką z drzwiami albo kupić takie coś (na marginesie dodam, że moim zdaniem najlepsza opcja na przeróbkę) https://www.otomoto.pl/oferta/fiat-duca ... 2f16642b91 , wrzucam przysłowiową wersalkę i jadę w świat. Przecież chyba nikt nie ma prawa się przyczepić do tego co ja wożę na pace i do tego że na niej śpię.

Awatar użytkownika
stachu_gda
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2590
Rejestracja: wtorek, 24 mar 2015, 08:12
Lokalizacja: Przywidz (Pomorskie)

Re: Kamper z blaszaka

Postautor: stachu_gda » piątek, 26 lut 2021, 09:59

Tomek to co pokazujesz to tzw gródź kurierska (te drzwi) i to jest jak dla mnie najlepsza opcja i ja pewnie w coś takiego będę uderzał, a nawet jak będę przerabial blaszaka to też z grodzią z drzwiami.

Natomiast wracając do meritum - na Twoje pytanie NIKT NIE ODPOWIE CI W 100% RZETELNIE - sam pracujesz w urzędzie to wiesz, że tu ma znaczenie podstawa prawna i niestety interpretacja urzędnika, a nie opinie z forów internetowych :)

Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10860
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: Kamper z blaszaka

Postautor: reflexes » piątek, 26 lut 2021, 10:15

Chyba źle mnie zrozumiałeś. Nie wiem co ma do tego interpretacja urzędnika. Przecież nikt mi nie zabroni kupić auto dostawcze zarejestrowane jako ciężarowe i nikt mi nie zabroni nim jeździć. Chodziło mi tu raczej o jakieś dodatkowe koszty jazdy takim autem. Czy przeglądy są jakieś inne, czy oc jest dużo droższe, czy są jakieś dodatkowe opłaty itp itd. Pytam, bo nigdy ciężarowym nie jeździłem.

Awatar użytkownika
stachu_gda
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2590
Rejestracja: wtorek, 24 mar 2015, 08:12
Lokalizacja: Przywidz (Pomorskie)

Re: Kamper z blaszaka

Postautor: stachu_gda » piątek, 26 lut 2021, 10:48

Koszty to ewentualne dopłaty na autostradach za bliźniaki (ale bliźniaki do 3,5 tony to w ogóle niepotrzebne dociążanie auta jeśli chodzi o wykorzystanie jako kamper), legalizacja tacho jeśli jest zamontowany (niezależnie od masy), plus ew. to co powyżej dotyczy pojazdów powyżej 3,5t DMC o ile taki wybierzesz.

No i niestety - jeśli zachód Europy, to konieczność wczytywania się w regulacje dotyczące stref ekologicznych, ale to dotyczy dzisiaj wszystkich samochodów.

Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10860
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: Kamper z blaszaka

Postautor: reflexes » piątek, 26 lut 2021, 11:06

Z budą też płacę jak za Tira więc opłaty za autostrady przeżyję :)
No właśnie, a czy gdy odkupię auto od firmy i zarejestruję na siebie to muszę ten tachograf używać i o niego dbać? Przecież nie jestem kierowcom zawodowym, a kierowców amatorów nie dotycząć przepisy dotyczące czasu pracy. Czy mogę go usunąć? Oczywiście ten szczegół można pominąć bo jakoś nie widzę w tych blaszankach tachografów zbyt często ale z ciekawości chciałbym wiedzieć.

Awatar użytkownika
Tata Kazika
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 701
Rejestracja: piątek, 1 cze 2018, 20:26

Re: Kamper z blaszaka

Postautor: Tata Kazika » piątek, 26 lut 2021, 11:18

reflexes pisze: Jakie są konsekwencje używania ciężarowego dostawczaka przez osobę prywatną?

Autem ciężarowym może być nawet Fiat Panda, jeżeli jest zarejestrowane do 3,5 tony to jeździsz sobie normalnie na kat. B prawa jazdy. Ze ścianą to tak jak napisałeś, nie wolno demontować. Poza tym za busa (do3,5t) na bramkach płacisz jak za osobówkę bez względu ile ma kół ;) w niektórych krajach powyżej trzech metrów wysokości będzie drożej.
Ostatnio zmieniony piątek, 26 lut 2021, 11:21 przez Tata Kazika, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
kooba
Administrator
Administrator
Posty: 5490
Rejestracja: środa, 13 cze 2012, 10:00
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Kamper z blaszaka

Postautor: kooba » piątek, 26 lut 2021, 11:21

Auto powyżej 3,5T musi mieć tacho. Ty jeżdżąc prywatnie nie musisz używać. To oznacza, że wymontować nie możesz. Skoro nie używasz to legalizacji czy innych serwisów też raczej nie musisz robić. Wsadzasz tarczkę i raz na kwartał sprawdzasz czy pisak nie przeżarł jej na wylot :)

Awatar użytkownika
stachu_gda
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2590
Rejestracja: wtorek, 24 mar 2015, 08:12
Lokalizacja: Przywidz (Pomorskie)

Re: Kamper z blaszaka

Postautor: stachu_gda » piątek, 26 lut 2021, 11:28

Tata Kazika: nie masz racji z opłatami na autostradach: https://a1.com.pl/oplaty-a1/oplaty/

Kuba, nie masz racji z legalizacją tachografu (nie podam przepisu, ale robiłem rozkminę kiedyś i wyszło że legalizacja musi być).

PS auto poniżej 3500 też jak najbardziej może mieć tacho.

Odnośnie usunięcia tacho - to może być droga operacja. Liczniki są zazwyczaj kuriozalnie drogie (dopisek: mechaniczne - elektroniczne są oczywiście tanie), a obawiam się że coś musisz wstawić (o ile prędkościomierz GPS od majfrendów daje radę, sam taki mam, o tyle nie wiem czy wolno zrezygnować z drogomierza) :)

Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10860
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: Kamper z blaszaka

Postautor: reflexes » piątek, 26 lut 2021, 11:31

Absolutnie interesuje mnie tylko auto do 3,5 tony a właściwie to będzie interesowało za kilka lat :) . Pewnie wiele się do tego czasu zmieni, ale kolega właśnie kupił do firmy nowe Ducato to muszę mu powiedzieć żeby dbał :lol: . Daleko nie jeździe, solidny chłop więc za kilka lat może być dobra baza na kamperka.


Wróć do „Ciekawostki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości