Grzałka akwariowa jako pomysł na CWU

czyli meble, lodówki, ogrzewanie, zlewozmywaki, kuchenki ...
degustibus
Posty: 262
Rejestracja: niedziela, 5 lip 2015, 12:05

Grzałka akwariowa jako pomysł na CWU

Postautor: degustibus » piątek, 21 kwie 2017, 00:32

Gdzieś w necie czytałem kiedyś że do zbiornika pod szafką, z zimną wodą można wrzucić grzałkę akwarystyczną na 230V - czy to prawda? Zda to egzamin, by woda była choć letnia do mycia zębów i twarzy?
Jakiej mocy grzałkę kupować? Chyba kupowałbym taką droższą, powyżej 70zł bo widzę że mają zabezpieczenie jeśli poziom wody opadnie nisko...

Awatar użytkownika
Murano
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 7010
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2013, 20:17
Lokalizacja: Zabrze

Re: Grzałka akwariowa jako pomysł na CWU

Postautor: Murano » piątek, 21 kwie 2017, 00:43

Ja w baniaku 20l używałem grzałki 100W z termostatem.
Grzala bez przerwy a efekt średni.
Temp wody w akwarium to ok 24 stopnie. Max na termostacie grzałki to chyba 28 albo 30 stopni.
Latem powietrze ma niewiele mniej a w chłodne dni grzałka nie dawała rady.
Moim zdaniem skórka nie warta wyprawki.
To moja opinia, sam jestem ciekaw innych...

Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10860
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: Grzałka akwariowa jako pomysł na CWU

Postautor: reflexes » piątek, 21 kwie 2017, 07:29

Pomysł znany i praktykowany ale trzeba dobrać odpowiednią grzałkę. Tak jak pisze Murano 100W może nie dać rady ale jak wsadzisz 300w to już będzie dobrze. Faktycznie grzałki akwarystyczne grzeją tylko do 30 stopni ale zawsze przyjemniej w takiej wodzie rano umyć zęby niż w lodowatej. Jak już się zdecydujesz to kup grzałkę plastikową. Są droższe ale nie są tak wrażliwe na brak wody. Przy szklanych trzeba uważać żeby grzałka była zawsze zanurzona w wodzie.
http://fanklub-niewiadowek.com/niewiado ... /woda.html

degustibus
Posty: 262
Rejestracja: niedziela, 5 lip 2015, 12:05

Re: Grzałka akwariowa jako pomysł na CWU

Postautor: degustibus » piątek, 21 kwie 2017, 08:14

Dziękuję Panowie.
Po pierwsze mycie zębów w cieplejszej wodzie a po drugiej ograniczenie roszenia na zbiorniku - latem jak napełnię zbiornik wodą studzienna (6-8st C) to pół dnia rosi się zbiornik pod szafką. Czasami zostawiam go na słońcu na godzinę, dwie przed wstawieniem ale to nie robota....
Hmm... myślałem o 50W początkowo..... a piszecie że i 100W trochę słabo grzeje. Nie chciałbym takiej o mocy 200-300W bo nie wiem czy wejdzie w zbiornik (mam 20L) a poza tym przy tej mocy wypadałoby ją wyłączać z gniazdka w ciągu dnia kiedy letnia woda nie jest potrzebna.

Awatar użytkownika
kooba
Administrator
Administrator
Posty: 5490
Rejestracja: środa, 13 cze 2012, 10:00
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Grzałka akwariowa jako pomysł na CWU

Postautor: kooba » piątek, 21 kwie 2017, 08:28

Skoro już zakładasz, że ciepła woda będzie tylko tam gdzie jest 230V to nie lepiej zamontować w szafce podgrzewacz przepływowy?

Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10860
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: Grzałka akwariowa jako pomysł na CWU

Postautor: reflexes » piątek, 21 kwie 2017, 08:35

degustibus pisze:Dziękuję Panowie.
Po pierwsze mycie zębów w cieplejszej wodzie a po drugiej ograniczenie roszenia na zbiorniku - latem jak napełnię zbiornik wodą studzienna (6-8st C) to pół dnia rosi się zbiornik pod szafką. Czasami zostawiam go na słońcu na godzinę, dwie przed wstawieniem ale to nie robota....
Hmm... myślałem o 50W początkowo..... a piszecie że i 100W trochę słabo grzeje. Nie chciałbym takiej o mocy 200-300W bo nie wiem czy wejdzie w zbiornik (mam 20L) a poza tym przy tej mocy wypadałoby ją wyłączać z gniazdka w ciągu dnia kiedy letnia woda nie jest potrzebna.


Po co wyłączać? Przecież jest termostat, który będzie to robił za Ciebie.
http://allegro.pl/grzalka-z-termostatem ... 79821.html w tej aukcji masz podane długości grzałek. Plastikowych o takiej mocy nie widzę. Zmierz dno zbiornika i kup taką która wejdzie na płasko, a do pompki zrób jakiś ogranicznik zanurzenia tak żeby nigdy nie wypompować całej wody i żeby grzałka była zawsze zanurzona.

kooba pisze:Skoro już zakładasz, że ciepła woda będzie tylko tam gdzie jest 230V to nie lepiej zamontować w szafce podgrzewacz przepływowy?

3-4 kW to minimum w takich podgrzewaczach więc mało które kempingowe przyłącze to wytrzyma.

Awatar użytkownika
jacek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 322
Rejestracja: poniedziałek, 8 paź 2007, 00:42
Lokalizacja: WOT

Re: Grzałka akwariowa jako pomysł na CWU

Postautor: jacek » piątek, 21 kwie 2017, 09:40

Grzałka 300w zagrzewa wodę w moim podgrzewaczu 5litrowym w ciągu 50min. do temperatury 60 stopni tak podaje producent i tak jest( testowałem). Grzałka ma termostat ze stałą nastawą oraz zabezpieczenie STB, tak że podłączasz do prądu 230v zapewniasz wodę i nic więcej cię nie interesuje,samą grzałkę taką można kupić jako część wymienną.Fotkę wrzucam w czym ta grzałka siedzi.
Załączniki
IMG_0038.JPG

Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10860
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: Grzałka akwariowa jako pomysł na CWU

Postautor: reflexes » piątek, 21 kwie 2017, 09:59

Mała różnica w cenie. Grzałka akwarystyczna nówka sztuka super hiper wypaśna pewnie max 50 pln. Używany bojler Trumy TT2 minimum 500, ponad 800 nowy. Generalnie jak już szukać bojlera dedykowanego do przyczepy to tylko gazowego ale tu ceny zaczynają się od tysiaka.

Awatar użytkownika
jacek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 322
Rejestracja: poniedziałek, 8 paź 2007, 00:42
Lokalizacja: WOT

Re: Grzałka akwariowa jako pomysł na CWU

Postautor: jacek » piątek, 21 kwie 2017, 10:16

reflexes pisze:Mała różnica w cenie. Grzałka akwarystyczna nówka sztuka super hiper wypaśna pewnie max 50 pln. Używany bojler Trumy TT2 minimum 500, ponad 800 nowy. Generalnie jak już szukać bojlera dedykowanego do przyczepy to tylko gazowego ale tu ceny zaczynają się od tysiaka.


A no właśnie :lol:

ttaber
Posty: 196
Rejestracja: piątek, 29 sie 2014, 10:22

Re: Grzałka akwariowa jako pomysł na CWU

Postautor: ttaber » piątek, 21 kwie 2017, 10:24

Też zastanawiam się nad grzaniem wody grzałką akwarystyczną. Na k.pl ktoś robił test (250 watowej) i było ok. W akwarystyce przyjmuje się moc grzałki 1W/1l...Chyba i tak kupię jakaś - majątku nie kosztuje. Myślałem o Aquelu 150 w (szkoda, że nie mocniejszych z tego typu) http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=6616146677

Jacku, a jaki masz kran? Bo chyba wymieniłeś w związku z bojlerem.

Awatar użytkownika
jacek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 322
Rejestracja: poniedziałek, 8 paź 2007, 00:42
Lokalizacja: WOT

Re: Grzałka akwariowa jako pomysł na CWU

Postautor: jacek » piątek, 21 kwie 2017, 13:07

ttaber pisze:Też zastanawiam się nad grzaniem wody grzałką akwarystyczną. Na k.pl ktoś robił test (250 watowej) i było ok. W akwarystyce przyjmuje się moc grzałki 1W/1l...Chyba i tak kupię jakaś - majątku nie kosztuje. Myślałem o Aquelu 150 w (szkoda, że nie mocniejszych z tego typu) http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=6616146677

Jacku, a jaki masz kran? Bo chyba wymieniłeś w związku z bojlerem.


Kran jest org. od niewiadówki czyli rurka wysuwana, instalację mam bezciśnieniową z zaworkiem zwrotnym na pompie,włącznik pompy w podłodze bardzo mi pasuje bo jak masz brudne ręce to nie muszę brudzić baterii,jeszcze czekam na mieszacz do wody ciepła/zimna i nim będę ustawiał temp. wody jaką chcę.

ttaber
Posty: 196
Rejestracja: piątek, 29 sie 2014, 10:22

Re: Grzałka akwariowa jako pomysł na CWU

Postautor: ttaber » piątek, 21 kwie 2017, 13:33

Acha, myślałem że ciepłą z zimną za bojlerem da się mieszać tylko w baterii. Mógłbyś podlinkować ten mieszacz?

Awatar użytkownika
jacek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 322
Rejestracja: poniedziałek, 8 paź 2007, 00:42
Lokalizacja: WOT

Re: Grzałka akwariowa jako pomysł na CWU

Postautor: jacek » piątek, 21 kwie 2017, 16:20

ttaber pisze:Acha, myślałem że ciepłą z zimną za bojlerem da się mieszać tylko w baterii. Mógłbyś podlinkować ten mieszacz?


Proszę uprzejmię :lol:

https://www.google.pl/url?sa=i&rct=j&q= ... 0750113183

degustibus
Posty: 262
Rejestracja: niedziela, 5 lip 2015, 12:05

Re: Grzałka akwariowa jako pomysł na CWU

Postautor: degustibus » sobota, 22 kwie 2017, 22:24

Ok, kierując się Waszymi wskazówkami kupiliśmy grzałkę 100W która wejdzie na styk pewnie na dno zbiornika, po przekątnej, w poziomie, a także przejdzie przez wlew zbiornika który jest dość mały - 45mm
http://allegro.pl/hydor-theo-grzalka-z- ... 93213.html

I tak jak pisaliście - podwieszę trochę pompkę.

Dzięki.

Awatar użytkownika
reflexes
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 10860
Rejestracja: czwartek, 10 sty 2013, 09:16

Re: Grzałka akwariowa jako pomysł na CWU

Postautor: reflexes » niedziela, 23 kwie 2017, 10:06

Jak dojdzie to zrób test grzania i daj znać czy to się sprawdza i czy ma to sens.


Wróć do „Wyposażenie wnętrza”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości