Poradnik mały dla dużych

Tylko sprawdzone porady, które warto zaprezentować Fanklubowiczom
Awatar użytkownika
stachu_gda
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2590
Rejestracja: wtorek, 24 mar 2015, 08:12
Lokalizacja: Przywidz (Pomorskie)

Re: Poradnik mały dla dużych

Postautor: stachu_gda » wtorek, 14 lis 2017, 19:22

Jak już działasz to zamontuj sobie zapalnik na baterię albo podłączany pod aku.

GrzegorzBruta

Re: Poradnik mały dla dużych

Postautor: GrzegorzBruta » wtorek, 14 lis 2017, 19:25

stachu_gda pisze:Jak już działasz to zamontuj sobie zapalnik na baterię albo podłączany pod aku.

Gdzie takie coś nabyć ?

Awatar użytkownika
stachu_gda
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2590
Rejestracja: wtorek, 24 mar 2015, 08:12
Lokalizacja: Przywidz (Pomorskie)

Re: Poradnik mały dla dużych

Postautor: stachu_gda » wtorek, 14 lis 2017, 19:33

https://www.tme.eu/pl/details/w09-4a/ge ... 09-4a-12v/

Tu masz wersję 12V na baterię lub 230 też zakupisz w TME. Daje mocną silną iskrę i nie musisz walić tym prztykaczem jak głupi.

Ja mam u siebie na razie tylko w piecu ale do lodówki też już zakupiłem.

GrzegorzBruta

Re: Poradnik mały dla dużych

Postautor: GrzegorzBruta » wtorek, 14 lis 2017, 21:18

stachu_gda pisze:https://www.tme.eu/pl/details/w09-4a/generatory-wn/miflex/w09-4a-12v/

Tu masz wersję 12V na baterię lub 230 też zakupisz w TME. Daje mocną silną iskrę i nie musisz walić tym prztykaczem jak głupi.

Ja mam u siebie na razie tylko w piecu ale do lodówki też już zakupiłem.

Dzięki wielkie.
Pokażę teraz kilka fotek po czyszczeniu i przed malowaniem punktowym.
Całość potraktowana środkiem do plastiku. Teraz jest wszystko białe. Potem pasta samochodowa i polerka.
Nóżki odkręcone, pojadą do piaskowania i malowania proszkowego razem z innymi elementami.
Teraz to przypomina lodówkę.
Przed
20171114_201335.jpg

Po
20171114_204943.jpg

Korozja
20171114_201331.jpg

Spód przed
20171114_205824.jpg

Spód po ( spodu ie polerowałem )
20171114_210614.jpg

Bok lodówki
20171114_210606.jpg

Następne fotki z malowania punktowego i podkładu ( czym i jak )

GrzegorzBruta

Re: Poradnik mały dla dużych

Postautor: GrzegorzBruta » wtorek, 14 lis 2017, 21:31

dzin1975 pisze:Ale ewentualnie lodówki nie wyrzucaj na złom, może komuś się przyda...
Zresztą, Ty się tak łatwo nie poddasz :)

Marcinie no skąd taki pomysł. Znasz mnie ;)
Wiesz, że zawsze sobie śpiewam przy pracy i nie marudzę jak małe dziecko ;)
Tak sobie śpiewałem przy lodóweczce :)
https://www.youtube.com/watch?v=mcVkyWZvsjc
Trzeba jednak być dzielnym a jutro znowu "kupa" roboty przy lodówce ;)
https://www.youtube.com/watch?v=Y1AvcM3L178

Romlas
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1454
Rejestracja: środa, 26 paź 2016, 18:41
Lokalizacja: Gniezno

Re: Poradnik mały dla dużych

Postautor: Romlas » wtorek, 14 lis 2017, 22:02

No to szacun. Jak będzie si, to chyba będzie idealny temat na artykuł o ratowaniu lodówki. Aż chyba najdą mnie chęci na ratowanie tej co miałem utylizować.
Paweł i Kinga. N250 i Jamet Arizona

GrzegorzBruta

Re: Poradnik mały dla dużych

Postautor: GrzegorzBruta » wtorek, 14 lis 2017, 22:33

Romlas pisze:No to szacun. Jak będzie si, to chyba będzie idealny temat na artykuł o ratowaniu lodówki. Aż chyba najdą mnie chęci na ratowanie tej co miałem utylizować.

Nie jest aż tak różowo z takim remontem. Cenowo może to różnie wyjść. Zawsze jest jakaś niewiadoma w całej pracy. Liczy się efekt końcowy ale też ważna jest kwota, jaką trzeba przeznaczyć na remont.
Ja już powoli się leczę z takich zakupów ( nie kupować kota w worku )
Jeżeli już mowa o kosztach, to powiem, że doprowadzenie takiej lodówki do normalnego stanu to wydatek w moim przypadku już coś koło 120 zł
dysza to też kilka ładnych złotych. Jeszcze dojdzie piaskowanie i malowanie proszkowe, pewnie też około 100 zł
Dlatego wyjdzie cenowo około 300 zł spokojnie w moim przypadku.
Zaznaczam, że lodówkę dostałem za darmo.
Dzisiaj jeszcze odkryłem, że kapilara jest pozagniatana i to poważnie :( ( termopara )
Da się takie coś zakupić ? Czytałem, że działa z lodówkami na forach.
http://allegro.pl/termopara-uniwersalna ... ippingInfo

Romlas
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1454
Rejestracja: środa, 26 paź 2016, 18:41
Lokalizacja: Gniezno

Re: Poradnik mały dla dużych

Postautor: Romlas » środa, 15 lis 2017, 07:01

No podsumowanie kosztów może nie powodować uśmiechu. Ja za 350 kupiłem Waeco 44litry z tym że otwierana od góry, nie każdemu to pasuje. Ale ma kilka lat, a nie kilkadziesiąt i nic nie trzeba z nią robić.tylko korzystać
Paweł i Kinga. N250 i Jamet Arizona

Awatar użytkownika
RAFALSKI
Moderator
Moderator
Posty: 5544
Rejestracja: czwartek, 15 lip 2010, 16:27

Re: Poradnik mały dla dużych

Postautor: RAFALSKI » środa, 15 lis 2017, 12:40

GrzegorzBruta pisze:Problem w tym, że ja chyba dyszy nie miałem wcale ! Nic tam po rozebraniu nie mam.
Jest tylko przewód z baryłką i palnik. W palniku nic nie było stąd ten "metrowy" płomień !

No to wszystko jasne. Dobrze, że gość z Opalenicy załatwi dyszę.
GrzegorzBruta pisze:Wkładasz kg kiełbasy a widzisz 3 kg ;)

Dobre ;)

Chyba widzę, że coś kombinowałeś z ustawieniem końcówki od iskrownika bo na zdjęciu z czerwoną strzałką jest w innym położeniu niż na pierwszych fotkach. Nie kombinuj, wcześniej było dobrze.

GrzegorzBruta pisze:Jeszcze dojdzie piaskowanie i malowanie proszkowe, pewnie też około 100 zł

Każdy robi jak chce ale abstrahując od tego, że Ty robisz wszystko najlepiej ;) czy nie szkoda kasy na takie "profesjonalne" malowanie zwykłych blach starej lodówki? Moim zdaniem wystarczy zdrapać odchodzące fragmenty farby, przejechać wszystko papierem ściernym, potraktować środkiem wiążącym korozję "Cortanin F", po wyschnięciu zmyć jego nadmiar który nie wszedł w reakcję z rdzą i pomalować białą farbą w sprayu. Koszt dużo niższy a na pewno długo wytrzyma. To taka propozycja.

GrzegorzBruta pisze:Dzisiaj jeszcze odkryłem, że kapilara jest pozagniatana i to poważnie :( ( termopara )

Jeśli jest pozagniatana to prawdopodobnie nie będzie działała jak należy. To zabezpieczenie działa na zasadzie czynnika (gazu lub cieczy) znajdującego się w tej delikatnej rurce więc nie może być ona połamana/pozaginana. Pod wpływem ogrzania końcówki rurki w płomieniu palnika, czynnik wewnątrz ulega rozszerzeniu, zwiększeniu objętości wskutek wzrostu temperatury co powoduje zadziałanie w zaworze elementów odpowiadających za utrzymanie kurka w pozycji wciśniętej, mimo zwolnienia pokrętła po odpaleniu płomienia. Czysto mechaniczna sprawa, dlatego rurka biegnie prosto do zaworu.
Jeszcze takie wyjaśnienie, termopara (jak napisałeś) to to nie jest. Termopara jest to element elektryczny w którym zachodzi jakieś tam zjawisko polegające na wytworzeniu napięcia elektrycznego między dwoma przewodnikami pod wpływem temperatury. To napięcie powoduje zadziałanie czegoś w rodzaju elektromagnesu który utrzymuje otwarty zawór po puszczeniu kurka. Napięcie to jest małe ale mimo wszystko daje radę utrzymać zawór w pozycji ON. Działa z takim samym efektem jak starsze mechaniczne zabezpieczenie tyle, że to oparte jest na elektryce :)
Ciekawostka, termopara ma pewną zaletę w stosunku do starszego zabezpieczenia z rurką. Ma mniejszą bezwładność więc trzeba krócej trzymać wciśnięty kurek oraz szybciej odłącza gaz w przypadku zgaśnięcia płomienia. Po prostu napięcie zanika dużo szybciej niż kurczy się (bo stygnie) czynnik w rurce więc zawór szybciej odcina dopływ gazu.
W naszych lodóweczkach i Trumach stosowane jest to pierwsze zabezpieczenie z czynnikiem zamkniętym w rurce.

Jeśli chodzi o nową rurkę to zapytaj gościa z Opalenicy, skoro załatwia Ci dyszę to może i tą część załatwi.
Ta z aukcji to nie wiem, wypytaj sprzedającego dokładnie. W tej aukcji jest pomieszany opis sugerujący, że jest to termopara elektryczna.

GrzegorzBruta

Re: Poradnik mały dla dużych

Postautor: GrzegorzBruta » środa, 15 lis 2017, 15:25

RAFALSKI pisze:
GrzegorzBruta pisze:Jeśli chodzi o nową rurkę to zapytaj gościa z Opalenicy, skoro załatwia Ci dyszę to może i tą część załatwi.
Ta z aukcji to nie wiem, wypytaj sprzedającego dokładnie. W tej aukcji jest pomieszany opis sugerujący, że jest to termopara elektryczna.

Termopara z Allegro jest do gazu i powinna działać. Pytanie jednak jest proste....jak będzie działać. Chodzi o czas reakcji otwarcia i zamknięcia dopływu gazu. Może się okazać, że przy odpalaniu trzeba będzie trzymać zawór 3 minuty albo po zgaszeniu płomienia, termopara zamknie dopływ gazu po 15 minutach :)
Oryginalna "używka" wychodzi cenowo około 200 zł z przesyłką.
Teraz czekam na dyszę, już przesyłka do mnie została nadana, dzięki uprzejmości Pana z Opalenicy.
Lodówka będzie działać, pytanie tylko jest jedno zasadnicze...cena ;)
Jak już właduję w nią te "pare" groszy, to trzeba ją wizualnie też doprowadzić do ładu i składu.
Trudno się mówi i trzeba to ogarnąć, żeby nie straszyło.
Odnośnie malowania i piaskowania. Za całego komara, piaskowanie i malowanie proszkowe, zapłaciłem 120 zł
Gdybym kupił dwa białe "spraje" papier ścierny, podkład, benzynę do odtłuszczania i pewnie jakąś szpachlówkę, to wyjdzie drożej.
Ja będę malował proszkowo tylko samą górę z lodówki. boki są ok. Przód lodówki będzie drewniany w kolorze mebli.
Teraz jednak musi to odpalić i działać, potem dalej z robotami.
Jeszcze raz Ci dziękuję za wiele ważnych informacji i liczę, że gdybym znowu miał jakieś pytania, to mogę liczyć na pomoc z Twojej strony i kolegów również.

GrzegorzBruta

Re: Poradnik mały dla dużych

Postautor: GrzegorzBruta » czwartek, 16 lis 2017, 01:36

Romlas pisze:No podsumowanie kosztów może nie powodować uśmiechu. Ja za 350 kupiłem Waeco 44litry z tym że otwierana od góry, nie każdemu to pasuje. Ale ma kilka lat, a nie kilkadziesiąt i nic nie trzeba z nią robić.tylko korzystać

Waeco to lider na rynku moim zdaniem. Warto było w Twoim przypadku nabyć taką lodówkę. Ma taka lodówka jeszcze jedną przewagę, bierzesz pod pachę i możesz spokojnie dać ją gdzie zechcesz, jest przenośna :)
Polar też nie jest złą lodówką, firmowe rzeczy jeśli chodzi o wszystkie sprawy instalacji gazowej. Jest prosta w budowie i ponoć nieźle chłodzi.
Wszystkie lodówki typu elektrolux itp, mają np części gazowe Junkers
Ja zrobię moją lodówkę pokazowo ;) Nie wiem, czy się komuś spodoba mój pomysł na jej ostateczny wygląd, ale to rzecz gustu. Ja mam swoją wizję na lodówkę, pójdę po całości. Jak coś robię, to albo robię bardzo dobrze albo wcale ;)
Klamka zapadła i wziąłem się za remont i musi to być zrobione nie dobrze ale bardzo dobrze ;)
Dlatego szanuję to, że mogłem uzyskać pomoc w remoncie i będzie to w dużej mierze zasługa Wszystkich mi pomocnych w temacie.
Nie mogę teraz zrobić bubla i pokazać efekt pracy lodówki z jej brzydkim wyglądem :) Wtedy zawiodę tych Wszystkich co mi pomagali i nikt nawet potem się nie będzie chciał przyznać, że przyłożył do tego rękę ;)

GrzegorzBruta

Re: Poradnik mały dla dużych

Postautor: GrzegorzBruta » czwartek, 16 lis 2017, 03:40

Jeszcze kilka fotek ukazujących, że tak na prawdę części są zachodnie w Polarze ;)
Palnik Junkers ( ponoć najlepszy z najlepszych )
20171114_170809.jpg

Termostat made in UK ( jeszcze starego typu i dzisiaj już niestety takich się nie montuje)
20171114_172604.jpg

Firma Ranco
20171115_000558.jpg

"pranie" wstępne, czyli czyszczenie a dokładniej pierwsze traktowanie preparatem do usuwania starej powłoki lakierniczej.
20171115_153256.jpg

GrzegorzBruta

Re: Poradnik mały dla dużych

Postautor: GrzegorzBruta » czwartek, 16 lis 2017, 13:10

Teraz może foto juz po malowaniu, by ukazać kontrast pomiędzy tym co było a jak jest teraz
20171116_130043.jpg

20171116_130002.jpg

Wyszło ok i nie ma co poprawiać. Stara powłoka była usunięta zmywaczem i wełną stalową, potem potraktowane specjalnym podkładem odrdzewiaczem, wiążącym rdzę a potem już "spraj" śnieżka na wysokie temperatury.

Samoogon

Re: Poradnik mały dla dużych

Postautor: Samoogon » czwartek, 16 lis 2017, 13:49

Tero tak :)

GrzegorzBruta

Re: Poradnik mały dla dużych

Postautor: GrzegorzBruta » czwartek, 16 lis 2017, 15:42

Samoogon pisze:Tero tak :)

Tego i tak nikt nie zobaczy, potraktować to trzeba jako zabezpieczenie antykorozyjne i tyle.
Teraz problem będzie pomiędzy kaloryfer a to ocieplenie wsadzić specjalną folię odblaskową ( zakupiłem nową )
Stare sreberko z ocieplenia zamrażalnika z tyłu lodówki jest sfatygowane i trzeba to dać nowe.
Wsadzić to będzie trudno ale jakoś trzeba to zrobić.


Wróć do „Sprawdzone Porady”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości