Poradnik mały dla dużych

Tylko sprawdzone porady, które warto zaprezentować Fanklubowiczom
GrzegorzBruta

Re: Poradnik mały dla dużych

Postautor: GrzegorzBruta » czwartek, 11 sty 2018, 06:17

Murano pisze:Oto mi chodziło. Moje przypuszczenia zostały potwierdzone. Dziękuję!

To nie wszystko. Trzeba jeszcze przewód gazowy zakupić i zawór ;)
Wąż to kilkanaście złotych ale już potrójny zawór gazowy z odzysku zapłaciłem 110 zł z przesyłką.
Do tego jeszcze obejmy itp.
Mogłem tylko wyczyścić i wsadzić i gotowe. Jednak z lodówką, to jak z przyczepą. Można kupić przyczepę i jeździć ale jak kazdy wie, lata robią swoje i długo nie pojeździsz. Wszystko wymaga remontu a to w jaki sposób to zrobimy, w jakim czasie i jakie przeznaczymy na to pieniądze to okaże się już jak to się mówi w praniu. Ja przywiazuję wagę do takich rzeczy jak wygląd zewnętrzny, sprawność i bezpieczeństwo.
Mozesz mi wierzyć ale lodówka będzie wyglądać lepiej niż nowa ;) Mam cichą nadzieję, że "pochłodzi" jeszcze długie lata, jednak to jak z każdą starą rzeczą albo pochodzi albo i nie ;)
Jak pisałem wcześniej ja już rezygnuję z remontów takich rzeczy. Piec do ogrzewania z przeglądem i gwarancją. Kilka złotych więcej ale bez bawienia się w "gazownika" Kupiłbym "okazję" i potem z czym do ludzi ;) Każda rzecz do pieca to majątek ;) Potem przeglądanie stron forum jakie złączki, jaki uszczelniacz i jak wymienić zbitą szybkę kontrolki ;) Dam kilka groszy dosłownie więcej i mam wszystko w komplecie. Komin , nową rurę wydechu, obejmy, uszczelki, uszczelniacz w jednej paczce i wsparcie techniczne na telefon ;) Podpinam węża i grzeję.

GrzegorzBruta

Re: Poradnik mały dla dużych

Postautor: GrzegorzBruta » czwartek, 11 sty 2018, 06:36

Dla przypomnienia.
Tak było ( prostowanie tego wszystkiego to masakra, dobrze, że mam jakieś tam narzędzia blacharskie w warsztacie )
20180106_075936.jpg
20180106_075936.jpg (21.88 KiB) Przejrzano 5172 razy

20180106_075955.jpg
20180106_075955.jpg (24.92 KiB) Przejrzano 5172 razy

20180106_080920.jpg
20180106_080920.jpg (24.45 KiB) Przejrzano 5172 razy

Po prostowaniu, szlifowaniu i położeniu podkładu 9 teraz po malowaniu ostatecznym tydzień czekania aż wszystko przeschnie ) normalnie szkoda słów ile to wszystko potrzebuje czasu i jaką trzeba mieć cierpliwość ;)
20180110_132635.jpg

20180110_132642.jpg

20180110_132649.jpg

20180110_132716.jpg

Tylna obudowa komina na gotowo

20180110_120151.jpg

Trzeba jeszcze przedni panel szpachlą potraktować delikatnie i potem podkład i baza i klar ;)
Jak korzystacie z przedsionków, to kupujcie lodówki otwierane do góry ( tańsze, bezpieczniejsze i na dodatek mobilne ) Widziałem już takie lodówki nawet zasilane kartuszami a lodówka nie 'bierze"dużo gazu i kilkoma kartuszami zasilimy lodówkę parę dni. Kartusz mozna już nabyć za 3 zł 50 gr ;) albo samemu napełnić bezproblemowo z małej butli turystycznej albo z dużej 11 kg Jak długo taki kartusz możemy napełniać ? Do momentu aż trzyma zaworek. Ja jednak mówię o tym tylko i wyłącznie dlatego, że jest taka możliwość ale to już dla ludzi o mocnych nerwach hehehehe
Pakowanie lodówki do przyczepy to 25 kg więcej wagi i zachodu. Mocowanie lodówki też ma znaczenie, by był dostęp w czasie kontroli i ewentualnych późniejszych napraw ( jak się czyta na forach, to ludzie potem przez kratki wentylacyjne naprawiają lodówki )
Ja pokażę jak taką lodówkę zamocować do podłoża, by zawsze była możliwość bezbolesnego wyjęcia jej z wnęki mebla.
Bardzo ważna sprawa, bo w czasie transportu budką trzepie i nigdy nie ma pewności, że coś się tam nie rozszczelniło. Pamiętajmy, że jedziemy odpoczywać a nie jedziemy na "wieczny" odpoczynek ;)
Ostatnio zmieniony czwartek, 11 sty 2018, 07:51 przez GrzegorzBruta, łącznie zmieniany 2 razy.

GrzegorzBruta

Re: Poradnik mały dla dużych

Postautor: GrzegorzBruta » czwartek, 11 sty 2018, 07:28

Nowy kabel zasilania 230 V w poprzedniej lodówce zrobiłem z przewodu i wtyczki zakupionych osobno.
Kosztowało 19 zł ( wtyczka i kabel 2m )
Tym razem zakupiłem gotowy przedłużacz z hermetyczną wtyczką z uziemieniem i kosztowało mnie to niecałe 10 zł ;)
Bez roboty i do tego bezpieczniej z powodu wtyczki hermetycznej ;)
20180111_072133.jpg

20180111_072156.jpg

Odciąłem kabel i gotowe ;)
20180111_072318.jpg

Jeszcze jeden dowód na to, że w komplecie taniej ;)
Kabel 1,5 kwadrat w zupełności wystarczy, gdyż obciążenie na tym kablu to jakieś 100 W czyli tyle co żarówka z prawa Ohma jak dobrze liczę to jakieś 0,4 A
Jednak jeżeli kabel zasilający pod 12 V to będzie już jakieś 8 A
Można wywnioskować z tego na chłopski rozum, że na akumulatorze 80 Ah zasilimy taką lodówkę przez 8 godzin (teoretycznie)
Na czas dojazdu przyczepą na miejsce to ma sens ale zasilanie tego wyłącznie akumulatorem, to raczej niemożliwe na dłuższą metę, chyba że się posiada agregat prądotwórczy albo płot z solarów ;)
Żeby to jednak dokładnie zmierzyć, to trzeba w obwód zabudować amperomierz i wtedy mamy dokładny pomiar i wyobrażenie o tym ile jesteśmy w stanie "wyciagnąć" prądu z naszego akumulatora.
Od dzisiaj do piątku będą kolejne przesyłki zakupionych rzeczy do przyczepy i już na narty jechać nie mogę, muszę pilnować dzwonka do drzwi ;)

GrzegorzBruta

Re: Poradnik mały dla dużych

Postautor: GrzegorzBruta » czwartek, 11 sty 2018, 08:00

Dzisiaj mamy 50 000 odsłon ;) Spokojnie 100 000 do końca roku będzie :)
Wiem, że same odsłony nic nie znaczą, jednak koniec wieńczy dzieło jak to mówią. Dziełem w tym przypadku będzie efekt końcowy moich prac i pierwszy wyjazd z przyczepą w plener oraz szczęśliwy powrót do domu ;)
Jak już pisałem wcześniej, nie wstydzę się moich prac a przyczepa remontowana jest konkretnie pod moje wymagania.
Ja nie chcę by mnie naśladowano i robiono wszystko w ten sam sposób i tymi samymi narzędziami ;) Każdy jest dorosły i wie, co robi.
Każdy ma swoje wizje. Ja robię tak jak potrafię i wiem, że drugi raz bym się za takie coś nie brał. Szkoda zdrowia, czasu itp
Nie mam też warunków ( czytaj hali lub dużego ogrzewanego garażu ) Wszystko robię przy przyczepie pod przysłowiową chmurką.
Dlatego właśnie jestem zależy od aury i to spowalnia moje prace. Zdaje sobie równiez z tego sprawę, że tapicerka klejona poniżej 19 stopni wiąże się z ryzykiem tego, że wszystko co potem zrobię skończy się na demontażu i wiecznych poprawkach. Mając na uwadze nasz klimat, to maj lub czerwiec hehehe Zastanawiam się nad wynajęciem garażu na jakiś miesiąc ( koszt 150 zł ) i zrobienie tego na gotowo bez bólu w ciągu dwóch tygodni.

Awatar użytkownika
Murano
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 7010
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2013, 20:17
Lokalizacja: Zabrze

Re: Poradnik mały dla dużych

Postautor: Murano » czwartek, 11 sty 2018, 08:36

A nie taniej było kupić gotowy przewód z wtyczką?
Na allegro dwużylowe da już od 2 zł a o takich parametrach jak zastosowałeś ok 5-6 zł.
Ja wiem...allegro, przesyłka i robi się 15 ale te przewody są w marketach budowlanych i sklepach elektrycznych. Chyba, że planujesz wykorzystać gniazda przedłużacza do przyczepy to wtedy ok.

Awatar użytkownika
DIZZY
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2019
Rejestracja: sobota, 30 sie 2014, 10:40
Lokalizacja: PL

Re: Poradnik mały dla dużych

Postautor: DIZZY » czwartek, 11 sty 2018, 09:38

GrzegorzBruta pisze:Dzisiaj mamy 50 000 odsłon ;)

Wszystko co robisz jest tutaj szczegółowo opisane, poparte dokumentacją fotograficzną.
Nawet ja, chociaż nie będę własnoręcznie niczego remontować, z zaciekawieniem śledzę ten wątek.
Obrazek

N126 z 1988 r. "Budka Torci"
N126 z 1980 r.
N250 z 1990 r.


Kliknij proszę http://www.zbiorkanaburka.pl

Romlas
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1454
Rejestracja: środa, 26 paź 2016, 18:41
Lokalizacja: Gniezno

Re: Poradnik mały dla dużych

Postautor: Romlas » czwartek, 11 sty 2018, 09:51

Tak to jest że starociami, trzeba to lubić bo rachunek ekonomiczny jest prosty... Nie warto
Paweł i Kinga. N250 i Jamet Arizona

GrzegorzBruta

Re: Poradnik mały dla dużych

Postautor: GrzegorzBruta » czwartek, 11 sty 2018, 09:59

Murano pisze:A nie taniej było kupić gotowy przewód z wtyczką?
Na allegro dwużylowe da już od 2 zł a o takich parametrach jak zastosowałeś ok 5-6 zł.
Ja wiem...allegro, przesyłka i robi się 15 ale te przewody są w marketach budowlanych i sklepach elektrycznych. Chyba, że planujesz wykorzystać gniazda przedłużacza do przyczepy to wtedy ok.

Kabel ma trzy żyły. Do lodówki musi być uziemienie. Wtyczka natomiast jest hermetycznie zespolona na gotowo z przewodem. Nic tylko drugi koniec kabla podłączyć do skrzynki elektrycznej w lodówce. Wczoraj byłem jeszcze po drodze w castoramie i przy okazji zakupiłem bez latania i szukania.
Jeszcze jedna sprawa, to jak powiedziałeś 10 lub 15 zł przesyłka.
Ostatnio zmieniony czwartek, 11 sty 2018, 10:21 przez GrzegorzBruta, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
DIZZY
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2019
Rejestracja: sobota, 30 sie 2014, 10:40
Lokalizacja: PL

Re: Poradnik mały dla dużych

Postautor: DIZZY » czwartek, 11 sty 2018, 09:59

Romlas pisze:Tak to jest że starociami, trzeba to lubić bo rachunek ekonomiczny jest prosty... Nie warto

Czy zawsze?
Pewnie w wielu przypadkach dobrze wyremontowane stare będzie lepiej i dłużej służyć od nowego, zważywszy, że nowe nie jest produkowane "na lata",
te czasy się niestety skończyły :(
Obrazek

N126 z 1988 r. "Budka Torci"
N126 z 1980 r.
N250 z 1990 r.


Kliknij proszę http://www.zbiorkanaburka.pl

GrzegorzBruta

Re: Poradnik mały dla dużych

Postautor: GrzegorzBruta » czwartek, 11 sty 2018, 10:06

DIZZY pisze:
Romlas pisze:Tak to jest że starociami, trzeba to lubić bo rachunek ekonomiczny jest prosty... Nie warto

Czy zawsze?
Pewnie w wielu przypadkach dobrze wyremontowane stare będzie lepiej i dłużej służyć od nowego, zważywszy, że nowe nie jest produkowane "na lata",
te czasy się niestety skończyły :(

Nowe rzeczy, zwykle robione są w ChRL i stąd ich niska cena, która niestety nie zawsze idzie w parze z jakością.
Jak ktoś kiedyś powiedział, że dobre stare to jest wino i skrzypce. Wino wypić a skrzypce mozna remontować, gdyż mają swoją cenę. Ja w domu mam mnóstwo staroci zakupionych jeszcze na giełdzie staroci w Bytomiu w dobrych czasach :) Odnawiałem antyki dlugi czas a tu też na forum wrzucę zdjęcia i pokażę jak odnawiam stary mebel, bo na warsztacie w kolejce do pracy czeka stara toaletka :) Krzesło również :)

GrzegorzBruta

Re: Poradnik mały dla dużych

Postautor: GrzegorzBruta » czwartek, 11 sty 2018, 10:11

Romlas pisze:Tak to jest że starociami, trzeba to lubić bo rachunek ekonomiczny jest prosty... Nie warto

Na odnawianiu mebli nie da się zarobić. Nasz rynek nie jest tego chłonny. Mało ludzi decyduje się na stare zabytkowe meble. Czasy inne i inne wymagania. Dzisiaj meble to zakup na kilka lat, potem zmienia się moda i po kilku latach użytkowania mebla sam człowiek dochodzi do wniosku, ze trzeba coś zrobić z tymi opadającymi wiecznie drzwiczkami ;)
Przed momentem przyszła kolejna przesyłka i tym razem gazowy "puzon"
20180111_101607.jpg

20180111_101613.jpg

Po ogarnięciu tego wzrokiem powiem szczerze nie wiem, nie znam się nie umiem.
Jakieś rozwiązania odnośnie przejścia z tych aluminiowych rurek na węże ? Ktoś, coś wie ? Jak to poograniać tanim sposobem i szybkim zarazem ?

Awatar użytkownika
RAFALSKI
Moderator
Moderator
Posty: 5544
Rejestracja: czwartek, 15 lip 2010, 16:27

Re: Poradnik mały dla dużych

Postautor: RAFALSKI » czwartek, 11 sty 2018, 10:45

GrzegorzBruta pisze:Jakieś rozwiązania odnośnie przejścia z tych aluminiowych rurek na węże ? Ktoś, coś wie ?

Ja stosowałem takie przejścia: https://www.igaz.pl/index.php?p635,lacznik-na-waz-rst8-x-waz-9-mm

W eNce:
Obrazek

GrzegorzBruta

Re: Poradnik mały dla dużych

Postautor: GrzegorzBruta » czwartek, 11 sty 2018, 11:06

RAFALSKI pisze:
GrzegorzBruta pisze:Jakieś rozwiązania odnośnie przejścia z tych aluminiowych rurek na węże ? Ktoś, coś wie ?

Ja stosowałem takie przejścia: https://www.igaz.pl/index.php?p635,lacznik-na-waz-rst8-x-waz-9-mm


Piękna akcja i już zakupiłem 4 sztuki i kolejne sto złotych poszło ;)
dzięki wielkie, bo już miałem łzy w oczach co tu z tym zrobić :)
Czyli problem z "puzonem" rozwiązany i można spać spokojnie, czekając na kolejnego kuriera.
Rozumiem, że ten czarny wąż gazowy to do ogrzewania biegnie ?

Romlas
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1454
Rejestracja: środa, 26 paź 2016, 18:41
Lokalizacja: Gniezno

Re: Poradnik mały dla dużych

Postautor: Romlas » czwartek, 11 sty 2018, 11:17

DIZZY pisze: przypadkach dobrze wyremontowane stare będzie lepiej i dłużej służyć od nowego
to na pewno, ale jest pewne ale ile to kosztuje? Roboczogodzina majstra co coś potrafi to ok 40zł , jeżeli naprawdę ma pojęcie i poczucie estetyki to będzie mało.. w godzinę tego nie zrobi. A nowe sosnowe krzesło to ok 100 zł. Idziesz kupujesz i siadasz.
Ale to są gusta, i sentymenty a to jest nie wymierne, bo dla jednego coś jest bez wartości a dla drugiego bezcenne. Na szczęście Grzegorz robi dobrą robotę i dzieli się FAKTAMI. A nie hasłami że kupisz budę za 1000 ogarniesz za pincet i na pół życia spokój.
Paweł i Kinga. N250 i Jamet Arizona

GrzegorzBruta

Re: Poradnik mały dla dużych

Postautor: GrzegorzBruta » czwartek, 11 sty 2018, 11:33

Romlas pisze:
DIZZY pisze: przypadkach dobrze wyremontowane stare będzie lepiej i dłużej służyć od nowego
to napewno, ale jest pewne ale ile to kosztuje? Roboczogodzina majstra co coś potrafi to ok 40zł , jeżeli naprawdę ma pojęcie i poczucie estetyki to będzie mało.. w godzinę tego nie zrobi. A nowe sosnowe krzesło to ok 100 zł. Idziesz kupujesz i siadasz.
Ale to są gusta, i sentymenty a to jest nie wymierne, bo dla jednego coś jest bez wartości a dla drugiego bezcenne. Na szczęście Grzegorz robi dobrą robotę i dzieli się FAKTAMI. A nie hasłami że kupisz budę za 1000 ogarniesz za pincet i na pół życia spokój.

Ja nie lubię rozmowy na temat pieniędzy. Jednak trzeba każdego uświadomić na czym to polega a polega to głównie na poświęceniu swojego czasu, umiejętnościach ale głównie na zakupach ;)
Wszystko dzisiaj kosztuje. Kiedyś ktoś mnie zapytał ile by kosztowało go zrobienie gołej budki w środku. Odpowiedziałem, że na cacy 5 tysięcy ale po jakimś czasie oddzwoniłem i sprostowałem moją wypowiedź. Powiedziałem, że 5 tysięcy ale czy na cacy, to już odwołuję ;)
Ja osobiście i jestem w stanie to zsumować. Za piec, lodówkę i podłącza gazu wydałem grubo ponad 2 tysiące. Nie wiem, czy meble, obicia materacy, zakup materaca ( 450 zł ) pikowana narzuta na łóżko i parę poduszek (150 zł) wykładzina, tapicerka, zlew, kuchenka, oświetlenie, ocieplenie, kleje, podłoga, nagłośnienie i pewnie jeszcze kilka innych rzeczy do środka to kolejne 3 tys wystarczy :) Jeszcze dodać trzeba bateria do wody, baniak na wodę, pompka wody hmm jeszcze coś ?


Wróć do „Sprawdzone Porady”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości