Instalacja elektryczna przyczepy.

czyli elektryka, hydraulika i gaz ...
Samoogon

Instalacja elektryczna przyczepy.

Postautor: Samoogon » środa, 24 sty 2018, 22:09

Oto moja koncepcja instalacji elektrycznej, którą mam zamiar zastosować w swojej przyczepie:

20180124_211628.jpg


Tutaj wersja podstawowa, bez solara. Chyba nie będzie mnie stać, żeby zrobić go od razu, więc wszystko po prostu przygotuje pod montaż w późniejszym czasie. Jest wydaje mi się wszystko co potrzeba, zabezpieczenie 230V, zasilacz (ponieważ oświetlenie i część sprzętu planuje na 12V), przekaźnik P2, który będzie przełączał zasilanie pomiędzy akumulatorem i zasilaczem za pomocą styku normalnie zamkniętego P2(NC) oraz styk normalnie otwarty przekaźnika P1(NO) który zabezpiecza cewkę P2 przed zasilaniem z akumulatora.
Podczas zasilania z akumulatora nic się specjalnego nie dzieje, po podpięciu 230V cewka przekaźnika P1 zostaje zasilona, zaczyna pracować ladowarka i zasilacz 12V ,styk P1 zmienia stan na NC cewka P2 przełącza styk P2(NC) na NO i akumulator zostaje odpięty. Odpoczywa i jest jest pod nadzorem ładowarki. Przekaźniki muszą być dwa bo jeden ma cewka na 230 a drugi na 12V.

Wersja z solarem:

20180124_221710.jpg



Tutaj wykorzystujemy trzy styki przekaźnika P1.
Bez zasilania 230V aku jest ładowany z regulatora solara przez styk P1(NC) , przez bliźniaczy styk zasilanie płynie również do odbiorników 12V.
P1(NO) ma zabezpieczać zasilacz. W zasadzie nie wiem czy jest to potrzebne, dałem ponieważ myślę, że mogą być tam jakieś straty jeśli z drugiej strony zasilacza podamy 12V które sobie tam będzie gdzieś błądzić :)
Po podpięciu 230V cewka P1 przełącza styki. Zostaje załączony zasilacz, ktory obsługuje odbiorniki i są odcięte wyjscia ładowania aku, oraz odbiorniki z regulatora solara.
Myślę, że powinno to zadziałać, wszelkie uwagi mile widziane.

Awatar użytkownika
Fiacior75
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1934
Rejestracja: niedziela, 7 cze 2015, 22:02
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Instalacja elektryczna przyczepy.

Postautor: Fiacior75 » środa, 24 sty 2018, 22:48

Myślę że przekaznik nie może odcinać akumulatora od solara to powinieneś zlikwidować, jest zasada o której mowił Bartek ze najpierw podpinasz akumulator do regulatora a potem panel chodzi o to by regulator odczytał najpierw 12v a potem np.20V z panelu . Wystarczy jakbyś dał przekaznik na 12v samochodowy 541 30A którego podpinasz cewke do zasilacza 85,86 , styk 87 robisz mostek do plusa zasilacza(86) i drugi styk 87a do plusa wyjscia z regulatora solara, styk środkowy 30 podpinasz do odbiorników. Wsio bedzie działać normalnie.
Załączniki
2012-3176-thickbox.jpg
FB - Weselny Fiat 125p


Fiat125 1975r
Komar231B
N-250

Awatar użytkownika
kooba
Administrator
Administrator
Posty: 5490
Rejestracja: środa, 13 cze 2012, 10:00
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Instalacja elektryczna przyczepy.

Postautor: kooba » czwartek, 25 sty 2018, 08:32

Coś strasznie przekombinowałeś.
Przekaźnik dajesz 1 tak jak pisze Fiacior. Zobacz też ten opis viewtopic.php?f=39&t=6802
Niezależnie od wersji z solerem czy bez przekaźnik wstawiasz tak żeby przełączał tylko odbiorniki na zasilacz. Nie ma potrzeby odpinania akumulatora od sterownika. Sterownik naładuje aku do pełna i dalej będzie tylko podtrzymywał tak jak gdy budy nie używasz.

Samoogon

Re: Instalacja elektryczna przyczepy.

Postautor: Samoogon » czwartek, 25 sty 2018, 09:21

Kombinuje bo sam autor poradnika stwierdził, że mogą pojawić się kłopoty w określonych sytuacjach jeśli mamy podpietą razem z regulatorem solara ładowarkę, np przykład gdy aku jest rozładowany i co się wtedy stanie? Będzie działała ładowarka czy regulator? Co jak aku dostanie zwarcia itp itd.
Nie mam wystarczającej wiedzy, więc zrobiłem to tak żeby się zabezpieczyć.
Okazało się, że przegapiłem ważny szczegół, dzięki za zwrócenie uwagi :h Oczywiście można dalej brnąć w temat. Dać przekaźnik czasowy na łączu solara, z cewką zasilaną ze styków aku reg. solara.
Tylko, że to chyba jest przesyt formy nad treścią, jak piszecie. Poprawię drugą wersję i wstawię, może temat się komuś jeszcze przyda.

Awatar użytkownika
kooba
Administrator
Administrator
Posty: 5490
Rejestracja: środa, 13 cze 2012, 10:00
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:

Re: Instalacja elektryczna przyczepy.

Postautor: kooba » czwartek, 25 sty 2018, 17:38

Już to pisałem, ale powtórzę. Przy solarze ładowanie akumulatora z 230 jest zbędne oczywiście jeżeli masz zasilacz do odbiorników (polecam zrobić z ATX). Jak masz aku rozładowany i dostęp do 230 to odbiorniki działają z zasilacza, a jak będzie trochę słońca to solar naładuje aku.

Zdecydowanie ważniejszy jest wybór solara i regulatora. Najlepszy zestaw to solar 24v i regulator MPPT. Taki zestaw ładuje aku nawet jak pada deszcz. I pisze to z własnego doświadczenia. Wystarczy niewiele światła żeby solar zaczął ładować. Oczywiście ładowania w deszcz jest znikome i raczej do chwalenia się niż realnego użytku, ale w pochmurny dzień ładowanie jest wydajne i uzupełnia wieczorne zużycie.


Wróć do „Instalacje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości