POLAR TA 71

czyli meble, lodówki, ogrzewanie, zlewozmywaki, kuchenki ...
Awatar użytkownika
pawlo fiona n126e
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 945
Rejestracja: czwartek, 15 sie 2013, 19:52
Lokalizacja: Mielec

POLAR TA 71

Postautor: pawlo fiona n126e » czwartek, 16 kwie 2015, 20:32

Witam.
Co jakiś czas otrzymuję od Was zapytania odnośnie mojego remontu lodówki, lub ewentualnych pojawiających się awarii lodówek.
Trafiły mi się lodówki, postanowiłem wyremontować je opisując jednocześnie dokładnie przebieg całego procesu jak i zasadę działania.

UWAGA, ŹLE LUB NIEDBALE PRZEPROWADZONY REMONT LUB NAPRAWA MOŻE GROZIĆ
UTRATĄ ZDROWIA LUB ŻYCIA
TO JEST URZĄDZENIE GAZOWE


Lodówki które zakupiłem to Polar TA71 12V 230v Gaz i Polar TA60 230v. Mają identyczne obudowy, jednak stan TA71 był fatalny, natomiast TA 60 niemal idealny.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Niestety bardzo często można w naszych przyczepach spotkać właśnie takie lodówki, na których czas odbił już swoje piętno.

TA60 -bardzo ładna, zaledwie kilka drobnych zarysowań. Często występują jeszcze w dość dobrym stanie.

Obrazek
Obrazek

Krótko po zakupie zauważyłem, że ktoś już pozwolił sobie w nich coś naprawiać, ale zrobił to mało fachowo, do tego wrócimy jednak później.
Na początku zdecydowałem, że nie będę jej odpalał na gazie, gdyż była mocno zanieczyszczona i podejrzewałem, że i tak byłby problem z prawidłową pracą. Wizualnie dokonałem oceny stanu najważniejszych części. Nie budziły one mojego wielkiego niepokoju. Natomiast zalecam podłączenie jej na12V,lub 230 V dla sprawdzenia działania układu chłodzenia.Jednak sprawdźmy wcześniej stan połączeń przewodów oraz stan samych przewodów. Gdy układ okazał się sprawny, zacząłem wszystko demontować z obudowy.
Na początek palnik .
UWAGA bardzo często przy demontażu palnika przez niedoświadczonych ludzi ginie mała aczkolwiek bardzo istotna część czyli dysza.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Metalowy przewód gazowy był uszkodzony (przetarty, złamany), naprawę przewodu dokonano wężem gumowym - jest to NIEDOPUSZCZALNE
Obrazek

Następnie otworzyłem puszkę z grzałkami i rurką cieplną. Tutaj również pełne zaskoczenie, izolacje rurki cieplnej wykonano ludzkimi włosami... Pomysłowość ludzki nie zna granic. Swoją droga nieźle musiało śmierdzieć z tej lodówki po rozgrzaniu się grzałek.Izolacje usuwamy w rękawiczkach ochronnych. Dalszy ciąg już bez niespodzianek, czyli wszem obecna korozja.
Obrazek

Odpięcie od zasilania grzałek 12V i 230 V.
Obrazek

Demontaż zasilania elektrycznego i gazowego.

Obrazek
Obrazek

Demontaż układu chłodzącego.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Z układu chłodzenia demontujemy zamrażalnik,zamontowany jest na bardzo delikatnych kołeczkach. Postępujemy ostrożnie,najpierw usuwając zabezpieczenie a następnie sam kołek.
Podobnie postępujemy z zabezpieczeniem półek przed wysunięciem,następnie demontujemy wizjer.

Obrazek
Obrazek

Podobnie postępujemy z TA60...
Obrazek
Obrazek

Teraz wszystko czyścimy,tylko bez przesady aby nie zrobić w układzie dziury. Gdzieniegdzie mogą być większe wżery,delikatne czyszczenie papierem wystarczy.Ja wszystko pomalowałem dla estetyki.Dużo czasu poświęciłem rurce cieplnej,trzeba ją dokładnie wyczyścić a nawet wypolerować.Rurka cieplna jest stalowa ulega bardzo szybkiej korozji,podczas pracy gdy korozja jest bardzo mocno posunięta odrywają się drobinki rdzy i zasypują palnik. Wystarczy że taka drobinka spadnie na palnik i lodówki nie odpalimy.Dlatego tak ważne jest zadbanie o ten element naszej lodówki.

Obrazek

Czym się różni układ z lodówki gazowej i z lodówki bez układu gazowego ?
Układ z instalacją gazową ma większą wężownicę na dole puszki cieplnej,dodatkowo posiada rurkę cieplną i mocowania do dwóch grzałek 12 V 230 V.Poza tym różnic nie ma,jest to układ absorpcyjny działający na zasadzie pokazanym na poniższym rysunku.

Obrazek

Sposób chłodzenia lodówki absorpcyjnej: stężony roztwór jest podgrzewany w hermetycznym systemie i wyparty w postaci pary. Sprężony gaz następnie przenosi się do skraplacza, gdzie zostaje skroplony w postać płynną. W rezultacie paruje i odbiera ciepło z miejsca przechowywania żywności. Następnie gaz przechodzi do absorbera. Wreszcie nasycony roztwór powraca do warnika, gdzie cały cykl zaczyna się na nowo.

Montujemy układ na lodówce,również grzałki poszły na swoje miejsce.

Obrazek

Ja jednak zrezygnowałem z zasilania 12 V,ale to już według uznania.Zostałem tylko przy oryginalnym zasilaniu 230 V,było w bardzo dobrym stanie i szkoda mi go było zmieniać na starsze.

Obrazek
Obrazek

Puszkę cieplną wypełniamy dokładnie wełną izolacyjną,tylko nie ugniatamy wełna zgnieciona traci swoje właściwości izolacyjne.

Obrazek
Obrazek

Palnik z dyszą zapewnia odpowiednią mieszankę powietrza i gazu do jego spalania w naszej lodówce.Stanowi również korpus montażowy dla termopary i elektrody iskrownika.

Przykład innego palnika jaki również można spotkać w POLARACH.

Obrazek

Obrazek

Termopara to bardzo ważne urządzenie w naszej lodówce,odcina gaz po ok 30-40 sek po zgaśnięciu płomienia.Bardzo istotne urządzenie dla naszego bezpieczeństwa.

Obrazek

Układ Piezo;elektroda, przewód, iskrownik.Kontrolujemy stan całego układu aby nie było przebić,dokładnie układ musi być odizolowany.Przy przebiciach możemy mieć słabą iskrę,a przy dużej wilgotności powietrza wcale.

Obrazek

Sterowanie naszej lodówki połączone z termoparą i kapilarą.Oglądamy stan urządzenia czy nie ma uszkodzeń mechanicznych,ostrożnie z przewodem kapilary aby nie złamać.Przedmuchujemy zawór tylko od strony przeciwnej podawania gazu,tak aby nieczystości które dostały się z butli nie przedostały się dalej.Tak jak to pokazane na rysunku,przyciskając przycisk termopary aby otworzyć przepływ gazu.

Obrazek

Przewód gazowy był uszkodzony naprawiłem go baryłką i na nowo zacisnąłem.

Wszystko spiąłem prowizorycznie dla sprawdzenia działania wszystkich elementów mojego układu.
Koniec termopary znajduje się w centrum płomienia.Iskra z elektrody ma przeskakiwać między elektrodą a końcem termopary.

Obrazek

Po stwierdzeniu, że wszystko jest jak w najlepszym porządku,zamontowałem cały układ na lodówce.Zwracamy szczególną uwagę na przewody kapilary,aby ich nie uszkodzić.
Również na przewody elektryczne,końcówek nie zgniatamy przy dokręcaniu.Pamiętamy o przewodzie żółto-zielonym do obudowy.
Panel sterujący pomalowałem i zamontowałem na dole. Ze względu że przewód gazowy był uszkodzony i byłby za krótki.A i tak szafkę mam zrobioną pod lodówkę z panelem na dole.

Obrazek
Obrazek

Sprawdziłem szczelność mojego układu testerem.

Obrazek

Wszystko działało bez problemów,przy pierwszym uruchomieniu przechylamy naszą lodówkę raz w jedną raz w druga stronę.Szybciej nasz układ zacznie chłodzić.

Zamontowałem zabezpieczenia przeciw wysunięciu półek.Zasilanie zostało oryginalne więc sterowanie 230V będzie w środku lodówki.Mnie to nie przeszkadza.Z wizjera również zrezygnowałem ponieważ był w złym stanie,a i tak płomień zawsze kontroluję z boku lodówki.
Jednak dla bezpieczeństwa zalecam zamontowanie wizjera,czasami zbierze się większa ilość gazu i powstaje większy zapłon.Montaż stosunkowo prosty,wiercimy dwa otwory tak jak to było w oryginalnej obudowie i usuwamy izolacje.Szkiełka wizjera są montowane na uszczelkach.

Obrazek
Obrazek

Następnie bardzo istotnym wyposażeniem w naszej lodówce jest zawirowywacz spalin,powoduje on spowolnienie wypływania z naszej rurki cieplnej ogrzanego powietrza (spalin).Brak tego zawirowywacza spowoduje mniejszą sprawność naszej lodówki,ogrzane powietrze (spaliny) zbyt szybko będą uciekać.

Obrazek
Obrazek

Kolejną istotną częścią jest trójnik ( część kominka),zapobiega zdmuchiwaniu płomienia.Bardzo istotne dla poprawnego działania lodówki.

Obrazek
Obrazek


Przykładowe niedomagania i awarie;
1. Lodówka pomimo prawidłowej pracy nie chłodzi:
należy sprawdzić wypoziomowanie lodówki(przyczepy),jeżeli jest wypoziomowana i nadal nie chłodzi wyciągamy lodówkę i odwracamy do góry nogami nawet na całą noc(czynnik zastany).
2.Brak iskry:
sprawdzamy układ Piezo
3.Nie możemy odpalić lodówki:
sprawdzamy czy jest iskra i czy prawidłowo przeskakuje z elektrody do termopary.Jeżeli tu jest wszystko w porządku,(prawdopodobnie zasypało palnik drobinkami korozji) wyciągamy lodówkę i odwracamy do góry nogami i delikatnie pukamy w palnik (rozwiązanie doraźne nie obejdzie się bez solidnego czyszczenia rurki cieplnej).

Zalecenia:
Raz do roku wyciągamy lodówkę,robimy przegląd i czyszczenie rurki cieplnej.
Wtedy będziemy mieć pewność że lodówka nie zawiedzie nas.

Zdjęcia i opisy:
pawlo fiona n126e fanklub-niewiadowek.com , niewiadowki.pl
Konsultacje:
opisy:
CornBlumenBlau fanklub-niewiadowek.com
techniczne:
Heniek niewiadowki.pl
Tarapukuara fanklub-niewiadowek.com , niewiadowki.pl

Awatar użytkownika
Karolus
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2065
Rejestracja: środa, 24 paź 2012, 20:24
Lokalizacja: Przemyśl

Re: POLAR TA 71

Postautor: Karolus » czwartek, 16 kwie 2015, 20:52

Nasz forumowy perfekcjonista.... od ilu już to osób słyszałem? Hmm...

Wielki szacun za opis i zdjęcia, za pełny perfekcjonizmu opis jak można małym kosztem mieć coś, o czym się myśli ale dutków brakuje...

Paweł, czapka z głowy.... Trzeba to oblać :lol: :lol: :lol:

naal

Re: POLAR TA 71

Postautor: naal » czwartek, 16 kwie 2015, 23:15

Paweł w Twoim wieku to powinny być imprezy, panny i koks, a nie remonty lodówek w głowie. Zdążysz jeszcze. :lol: :lol: :lol:

A tak poważnie, to za***sty materiał i nie jednemu posłuży!

Shadow69
Posty: 208
Rejestracja: wtorek, 17 mar 2015, 11:49
Lokalizacja: Rzeszów

Re: POLAR TA 71

Postautor: Shadow69 » czwartek, 18 cze 2015, 23:45

Zrobię trochę odkop, bo mam problem z brakiem takich części jak kominek i zawirowywacz spalin, po prostu nie zwróciłem uwagi na to i jest problem. :roll:
Czy jest jakaś inna opcja na zastąpienie tej spiralki?
I co zrobić z kominkiem, lub jak wykonać inny co by działał?

Awatar użytkownika
pawlo fiona n126e
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 945
Rejestracja: czwartek, 15 sie 2013, 19:52
Lokalizacja: Mielec

Re: POLAR TA 71

Postautor: pawlo fiona n126e » sobota, 20 cze 2015, 22:08

Zawirowywacz zrobiony jest z kwasówki, nigdy nie robiłem takich rzeczy.
Odezwij się ... coś pomyślimy. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
danwidlo
Posty: 57
Rejestracja: środa, 11 maja 2016, 14:18
Lokalizacja: Bochnia
Kontaktowanie:

Re: POLAR TA 71

Postautor: danwidlo » wtorek, 9 lip 2019, 11:09

Odgrzewam kotleta bo Polar TA71 przyprawia mnie już o ból głowy :-)
Potrzebna pomoc bo pomysły mi się skończyły już. Lodówka stała na jednym boku, drugim, do góry nogami, pukałem stukałem w wszystkie rurki i NIC. Grzałka grzeje, słychać że coś się w środku przelewa ale o chłodzeniu nie mam mowy.
Dodatkowo przy odkręcaniu palnika ukręciła mi się rurka gazowa i nigdzie nie mogę znaleźć nakrętki i baryłki żeby to naprawić, ale teraz się zastanawiam czy jest sens to naprawiać jak lodówka nie chłodzi.
Ktoś ma jakieś pomysły gdzie jeszcze stuknąć, puknąć itp.?
n126 + A4 B6 1.9 Tdi 155KM 355Nm

Samoogon

Re: POLAR TA 71

Postautor: Samoogon » wtorek, 9 lip 2019, 14:40

Mam to samo, będę walczył, jak się uda dam znać.

Awatar użytkownika
Victus
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 331
Rejestracja: czwartek, 5 lip 2018, 20:21
Lokalizacja: Ursus

Re: POLAR TA 71

Postautor: Victus » środa, 10 lip 2019, 15:36

Odkręć radiator i sprawdź czy rurka oddaje zimno Jeżeli rurka jest zimna to do wymiany pasta termiczna do kupienia w sklepie komputerowym - taka pasta którą smaruję się procesor w celu zwiększenia syku z radiatorem
Po pierwsze, możesz użyć młotka, aby uderzyć w żebra chłodzące i ustawić ruch kryształów. Gdy tylko powrócą do systemu, rozpuszczają się. Tak samo możesz wypróbować bąbelki w systemie.

Jeśli to nie pomoże, musisz wyjąć lodówkę i obrócić ją do góry nogami maksymalnie trzy razy (bez podłączonego zasilania). Ma to ten sam skutek: w ruchu poruszają się pęcherzyki amoniaku lub kryształy, a rura parownika może z łatwością spełniać swoją funkcję.

Jeśli ciepłe powietrze z chłodziarki nie zostanie odpowiednio wydalone w wysokich temperaturach zewnętrznych, może gromadzić się za klapą powietrza wylotowego. Może to również prowadzić do tego, że lodówka nie spełnia już w zadowalający sposób swojej wydajności chłodzenia.
A tu czyszczenie palnika
https://www.youtube.com/watch?time_cont ... JMxwx9DEqo
Czyszczenie palnika
https://www.youtube.com/watch?v=Q9Yv5rS49W8
Niewiadów N 126n
Holownik T4 2,4 D
Veni Vidi Vici
III Jesienny Spot FKN - Ciechocinek - 9 - 12 listopad 2018

Samoogon

Re: POLAR TA 71

Postautor: Samoogon » środa, 10 lip 2019, 17:50

:) dzięki za rady ale ja nie taki z pierwszej łapanki ;)
Po dwóch dniach walenia młotkiem w desperacji postanowiłem ją zostawić na noc do góry nogami, stała tak 24h ku zdziwieniu współkempingowiczòw(choć nie wiem czy byli zdziwieni bardziej, niż gdy waliłem w nią z furią młotkiem).
Potem postawiłem na nogi i też jakiś 5h czekała na podłączenie.
No i cud, pomogło. 100 procent pewności czy to to jednak nie mam bo w międzyczasie spadła z ławki na której stała i może to ją przekonało :mrgreen:
Nieważne, działa, piwo zimne :)
Ostatnio zmieniony środa, 10 lip 2019, 18:08 przez Samoogon, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
RAFALSKI
Moderator
Moderator
Posty: 5544
Rejestracja: czwartek, 15 lip 2010, 16:27

Re: POLAR TA 71

Postautor: RAFALSKI » środa, 10 lip 2019, 18:06

Ta dam! Można odtrąbić sukces :lol: Po raz kolejny okazało się, że bez młota...
Victus pisze:Odkręć radiator i sprawdź czy rurka oddaje zimno Jeżeli rurka jest zimna to do wymiany pasta termiczna do kupienia w sklepie komputerowym - taka pasta którą smaruję się procesor w celu zwiększenia syku z radiatorem

Nie przeceniaj tej pasty, ja jej nie mam wcale a lodówka schodzi do +2°C.

Awatar użytkownika
Victus
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 331
Rejestracja: czwartek, 5 lip 2018, 20:21
Lokalizacja: Ursus

Re: POLAR TA 71

Postautor: Victus » czwartek, 11 lip 2019, 18:04

RAFALSKI pisze:Ta dam! Można odtrąbić sukces :lol: Po raz kolejny okazało się, że bez młota...
Victus pisze:Odkręć radiator i sprawdź czy rurka oddaje zimno Jeżeli rurka jest zimna to do wymiany pasta termiczna do kupienia w sklepie komputerowym - taka pasta którą smaruję się procesor w celu zwiększenia syku z radiatorem

Nie przeceniaj tej pasty, ja jej nie mam wcale a lodówka schodzi do +2°C.

A co masz pomiędzy połączeniem? Wyskrobałeś starą pastę czy ją zostawiłeś?
Jeżeli nie usuwałeś starej bo była jeszcze dobra to ją właśnie masz (tę pastę).
Niewiadów N 126n
Holownik T4 2,4 D
Veni Vidi Vici
III Jesienny Spot FKN - Ciechocinek - 9 - 12 listopad 2018

Awatar użytkownika
RAFALSKI
Moderator
Moderator
Posty: 5544
Rejestracja: czwartek, 15 lip 2010, 16:27

Re: POLAR TA 71

Postautor: RAFALSKI » czwartek, 11 lip 2019, 21:54

Victus pisze:Jeżeli nie usuwałeś starej bo była jeszcze dobra to ją właśnie masz (tę pastę).

Usunąłem bo robiłem remont tej lodówki łącznie ze skrobaniem i malowaniem układu. Nie mam grama pasty a chłodzenie extra.

Awatar użytkownika
szteker
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 211
Rejestracja: sobota, 11 lis 2017, 12:02
Lokalizacja: Gliwice

Re: POLAR TA 71

Postautor: szteker » niedziela, 14 lip 2019, 14:15

Skoro to temat odnośnie Polara TA 71 chciałem zapytać o dwie kwestie:

1. Do czego służy zaznaczone pokrętło?

66652068_728468414278702_1204951258121633792_n.jpg

Czytam instrukcję, czytam i nie potrafię zrozumieć. Rozumiem, że pokrętłem obok reguluję wielkość płomienia a co za tym idzie temperaturę. Chyba, że zaznaczone pokrętło reguluje temperaturą? Oświećcie mnie proszę.

2. Czy długość rury spalinowej można skrócić?

66754438_505839876623052_1183840424414937088_n.jpg


Pasowało by ją nieco przyciąć aby lodówka stała nieco bliżej ściany. Oczywiście z zachowaniem miejsca dla cyrkulacji powietrza.

Awatar użytkownika
Murano
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 7010
Rejestracja: poniedziałek, 22 kwie 2013, 20:17
Lokalizacja: Zabrze

Re: POLAR TA 71

Postautor: Murano » niedziela, 14 lip 2019, 14:26

Wojtek weź za lodówką coś z aluminium i izolacją przyklej. Ta wykładzina w tym miejscu to nie najlepszy pomysł.

Awatar użytkownika
szteker
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 211
Rejestracja: sobota, 11 lis 2017, 12:02
Lokalizacja: Gliwice

Re: POLAR TA 71

Postautor: szteker » niedziela, 14 lip 2019, 14:30

To tylko przymiarka była. Jeśli wskazane miejsce będzie docelowym dla lodówki to wyleci stamtąd wykładzina a na jej miejsce przyjedzie coś izolującego. :)


Wróć do „Wyposażenie wnętrza”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości