Odnawialne Źródła Energii

Piszcie o wszystkim nie związanym z Niewiadówkami i karawaningiem
Regulamin forum
W dziale "na każdy temat" został utworzony wątek Hydepark

Hydepark czyli specjalny dział ub wątek występujący na forach internetowych, czatach i innych serwisach internetowych, pozwalający na wolną dyskusję nieograniczoną żadnym tematem przewodnim. Hydepark wziął swoją nazwę od Królewskiego Londyńskiego Parku o tej samej nazwie, który zawdzięcza swoje potoczne znaczenie - jako forum swobodnego wypowiadania wszelkich poglądów w imię wolności słowa - od Speakers' Corner, położonego w pobliżu Marble Arch, które jest tradycyjnym miejscem przemówień i debat.

Hydepark występujący na wielu forach internetowych (głównie specjalistycznych, poświęconych wąskiemu zagadnieniu), charakteryzuje się tym, iż nie jest ściśle moderowany. W miejscu tym zazwyczaj dopuszczone są wątki off-topic (czyli zagadnienia nie związane z profilem tematycznym forum).

Obowiązują zasady poprawnej pisowni (w tym bez wulgaryzmów) i zakaz obrażania osób, ich poglądów, opinii lub uczuć religijnych.
Awatar użytkownika
Paczek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 4543
Rejestracja: czwartek, 2 kwie 2009, 21:23
Lokalizacja: Opoczno

Odnawialne Źródła Energii

Postautor: Paczek » poniedziałek, 13 kwie 2020, 18:02

Odnawialne Źródła Energii


Temat bardzo na czasie .
FV ma już zastosowanie w niejednej przyczepce , ale ja w tym wątku chciałem raczej porozmawiać o minielektrowniach na naszych domach .

Może ktoś z Was już się zdecydował na taką elektrownie i chciałby się podzielić spostrzeżeniami lub po prostu pochwalić.

Awatar użytkownika
tantalos
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2566
Rejestracja: poniedziałek, 16 mar 2015, 17:32
Lokalizacja: Rybnik

Re: OZE

Postautor: tantalos » poniedziałek, 13 kwie 2020, 19:26

Paczek pisze:... po prostu pochwalić.

Mam i ja :mrgreen: tyle że na gruncie. Spostrzeżeń żadnych bo to całkiem świeży temat u mnie.

Awatar użytkownika
mannt
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1042
Rejestracja: środa, 12 maja 2010, 18:48
Lokalizacja: Kielce
Kontaktowanie:

Re: OZE

Postautor: mannt » poniedziałek, 13 kwie 2020, 20:18

Mam i ja i też świeżutki temat. Jeszcze nie podłączony bo licznik jednokierunkowy, ale czekam spokojnie na podpisanie umowy i włączenie mnie do sieci prosumenckiej. Na chwilę obecną instalacja działa i produkuje tyle prądu, ile mam zapotrzebowania w danej chwili, bez wysyłania do sieci. A kolega Michał miał się pochwalić i cisza.. [emoji6]

Awatar użytkownika
tantalos
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2566
Rejestracja: poniedziałek, 16 mar 2015, 17:32
Lokalizacja: Rybnik

Re: OZE

Postautor: tantalos » poniedziałek, 13 kwie 2020, 20:55

Instalacja nie jest podłączona do sieci a mimo to produkuje prąd i korzystasz z niego? :shock: Prawidłowo podłączony inwerter on-grid nie ma prawa produkować prądu bez napięcia z sieci :?: To jest zabezpieczenie w celu uniknięcia zasilania dwustronnego. Jestem w Tauronie i nie ma nowej umowy tylko wysyłają aneks do obecnej.

Awatar użytkownika
mannt
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1042
Rejestracja: środa, 12 maja 2010, 18:48
Lokalizacja: Kielce
Kontaktowanie:

Re: OZE

Postautor: mannt » poniedziałek, 13 kwie 2020, 21:31

Wszystko się zgadza co napisałeś. Ja mam lekko zmienione nastawy falownika które wrócą do normy po zmianie licznika. Dopiero wysłany wniosek do PGE. Czekam na dokumenty od nich.

Darekga
Posty: 102
Rejestracja: piątek, 27 lip 2018, 06:59
Lokalizacja: Gdynia

Re: OZE

Postautor: Darekga » wtorek, 14 kwie 2020, 00:54

Użytkuję instalację 3 kW od września 2016 roku. Są to panele po 250 W w ilości 12 sztuk, trójfazowy falownik 4 kW, panele mam na dachu garażu. W domu wszystko na prąd od ogrzewania po ciepłą wodę i całą kuchnię. Rocznie zużywam 7000 do 8000 kWh. Instalacja FV wyprodukowała w 2016 roku 527 kWh, rok 2017 to 2653 kWh, rok 2018 był jak do tej pory najlepszy bo dał 3090 kWh, rok 2019 to 2934 kWh i zużyłem 7366 kWh a w roku 2020 do dziś 651 kWh i zużyłem 2722 kWh. Instalacja pokrywa 30-40 procent zapotrzebowania domowego na prąd a domowe rachunki za prąd kształtują się na poziomie max 1100 zł za dwa miesiące w sezonie grzewczym 2017-2018 a latem 300-320 zł za dwa miesiące. Jakie wnioski z mojej strony na dzień dzisiejszy. Gdybym miał więcej funduszy gdy zakładałem instalację to bym zainstalował maksymalną moc falownika czyli 4 kW paneli. Wtedy panele 250 W miały dobrą cenę do mocy. Dziś standardem są panele 300 W a i ceny ich spadły. Dach garażu pomieścił 12 paneli i instalacja kolejnych 4-5 na dachu domu podnosiła cenę całej inwestycji. Instalacja jest bezobsługowa, czasem zimą jak spadnie nocą śnieg to rano odśnieżę panele, żeby pracowały jak najszybciej bez strat w produkcji prądu a zimą to szczególnie wskazane. Na wszelkie pytania chętnie odpowiem :-) Na dzień dzisiejszy ze swej strony polecam takie rozwiązanie dla domu jednorodzinnego.
N-250cb
N-126nt

Awatar użytkownika
Paczek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 4543
Rejestracja: czwartek, 2 kwie 2009, 21:23
Lokalizacja: Opoczno

Re: Odnawialne Źródła Energii

Postautor: Paczek » wtorek, 14 kwie 2020, 12:10

No tak. Mam i ja . Jestem w podobnej sytuacji jak kolega mannt. Wszystko zamontowane , czekam na wymianę licznika .
Że względu na dość małą powierzchnię dachu mam tylko 15'paneli ( po 300 W)
Falownik 5.5 kW więc jest zapas na jeszcze 5 paneli, które będę musiał zamontować chyba na ścianie .
I niestety to wszystko mało

Zastanawiam się jeszcze nad wiatrakami
Macie jakąś wiedzę w temacie elektrowni wiatrowej?

Awatar użytkownika
tantalos
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2566
Rejestracja: poniedziałek, 16 mar 2015, 17:32
Lokalizacja: Rybnik

Re: Odnawialne Źródła Energii

Postautor: tantalos » wtorek, 14 kwie 2020, 12:58

U mnie to wygląda tak: 24 panele po 310W każdy, na dwóch stołach na gruncie. Moc 7.44 kW. Zużycia tyle nie mam ale trzeba dodać 20% które sobie potrąca operator za magazynowanie energii. Zużycie moje wzrośnie bo w pochmurne dni będę wspomagał grzałką solary a kuchnie w domu zmieniam na indukcyjne więc dodałem ok.2 kW i myślę że powinno starczyć. Zobaczymy za rok 8-)
W zeszłym tygodniu zmieniono mi licznik a w tym wykonawca podłączy do sieci. Z tego co słyszałem to PGE zawiesza wymianę liczników na 3 miesiące z powodu wirusa ale może jest inaczej. W Tauronie monterzy zaczynają się buntować, więc ucieszyłem się niezmiernie na wieść o tym że jednak wymienią bo czekałem 2 miesiące.
Natomiast mogę się podzielić użytkowaniem solarów bo myślę że pod OZE można je podciągnąć.
Jakiś czas temu był boom na nie więc przy okazji grubego remontu domu 11 lat temu dałem się skusić na dwa solary firmy Hewalex ;)
Przez ten okres czasu padł czujnik temperatury w solarze i przerdzewiała rurka też na dachu przy solarze, wiązało się to z uzupełnieniem płynu.
Swego czasu często dało się słyszeć że solarem można wspomagać ogrzewanie w domu. Nie, nie można, nie da się choćbyś miał eko,mega, hiper, super, pasywny dom to jest to nie możliwe :D
Solary ogrzewają CWU tylko jeśli pada na nie słońce- przyjdzie chmura - koniec grzania. Ale to już oczywiście wiecie ;) Jeśli słoneczko grzeje cały dzień to temperatura w bojlerze 300l jest w granicach 50-60 stopni. Na zimę zasłaniam solary i odłączam z sieci. Jako że mam dobry dostęp to kilka razy w roku przemywam szkło wodą z kurzu i brudu. Teraz o kosztach.
Przez 11 lat wydałem kilka stówek na naprawy i na razie jest ok. Z moich obserwacji i pobieżnych wyliczeń wychodzi że jest to ekonomicznie....nieopłacalne ale też bardzo wygodne, bezobsługowe no i eko. Ale to w moim przypadku jak montowałem. Dzisiaj z pewnością jest taniej i jeszcze dotacja ( ja nie miałem niestety). Dla kogoś kto grzeje tylko grzałką to może się już opłacać bo ostatnie gorące lata sprzyjają solarom. Jak w przypadku paneli trzeba wykonać indywidualną kalkulację.
Załączniki
1.jpg
3.jpg

Awatar użytkownika
Paczek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 4543
Rejestracja: czwartek, 2 kwie 2009, 21:23
Lokalizacja: Opoczno

Re: Odnawialne Źródła Energii

Postautor: Paczek » wtorek, 14 kwie 2020, 20:00

tantalos pisze:U mnie to wygląda tak: 24 panele po 310W każdy, na dwóch stołach na gruncie. Moc 7.44 kW. Zużycia tyle nie mam ale trzeba dodać 20% które sobie potrąca operator za magazynowanie energii. Zużycie moje wzrośnie bo w pochmurne dni będę wspomagał grzałką solary a kuchnie w domu zmieniam na indukcyjne więc dodałem ok.2 kW i myślę że powinno starczyć. Zobaczymy za rok 8-)
W zeszłym tygodniu zmieniono mi licznik a w tym wykonawca podłączy do sieci. Z tego co słyszałem to PGE zawiesza wymianę liczników na 3 miesiące z powodu wirusa ale może jest inaczej. W Tauronie monterzy zaczynają się buntować, więc ucieszyłem się niezmiernie na wieść o tym że jednak wymienią bo czekałem 2 miesiące.
Natomiast mogę się podzielić użytkowaniem solarów bo myślę że pod OZE można je podciągnąć.
Jakiś czas temu był boom na nie więc przy okazji grubego remontu domu 11 lat temu dałem się skusić na dwa solary firmy Hewalex ;)
Przez ten okres czasu padł czujnik temperatury w solarze i przerdzewiała rurka też na dachu przy solarze, wiązało się to z uzupełnieniem płynu.
Swego czasu często dało się słyszeć że solarem można wspomagać ogrzewanie w domu. Nie, nie można, nie da się choćbyś miał eko,mega, hiper, super, pasywny dom to jest to nie możliwe :D
Solary ogrzewają CWU tylko jeśli pada na nie słońce- przyjdzie chmura - koniec grzania. Ale to już oczywiście wiecie ;) Jeśli słoneczko grzeje cały dzień to temperatura w bojlerze 300l jest w granicach 50-60 stopni. Na zimę zasłaniam solary i odłączam z sieci. Jako że mam dobry dostęp to kilka razy w roku przemywam szkło wodą z kurzu i brudu. Teraz o kosztach.
Przez 11 lat wydałem kilka stówek na naprawy i na razie jest ok. Z moich obserwacji i pobieżnych wyliczeń wychodzi że jest to ekonomicznie....nieopłacalne ale też bardzo wygodne, bezobsługowe no i eko. Ale to w moim przypadku jak montowałem. Dzisiaj z pewnością jest taniej i jeszcze dotacja ( ja nie miałem niestety). Dla kogoś kto grzeje tylko grzałką to może się już opłacać bo ostatnie gorące lata sprzyjają solarom. Jak w przypadku paneli trzeba wykonać indywidualną kalkulację.


300 litrowy bojler ?
Olbrzym ! Czemu taki wielki ?

Awatar użytkownika
tantalos
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 2566
Rejestracja: poniedziałek, 16 mar 2015, 17:32
Lokalizacja: Rybnik

Re: Odnawialne Źródła Energii

Postautor: tantalos » wtorek, 14 kwie 2020, 20:08

Dom dwupokoleniowy więc trochę tej wody idzie.

Awatar użytkownika
Paczek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 4543
Rejestracja: czwartek, 2 kwie 2009, 21:23
Lokalizacja: Opoczno

Re: Odnawialne Źródła Energii

Postautor: Paczek » środa, 15 kwie 2020, 08:18

tantalos pisze:Dom dwupokoleniowy więc trochę tej wody idzie.


Jest jakiś przelicznik ile litrów na osobę, czy to raczej tak doświadczalnie?

Pytam, bo też o tym myślę i kombinuje tak coś na 3 osoby!

Awatar użytkownika
mannt
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 1042
Rejestracja: środa, 12 maja 2010, 18:48
Lokalizacja: Kielce
Kontaktowanie:

Re: Odnawialne Źródła Energii

Postautor: mannt » środa, 15 kwie 2020, 08:32

U mnie w domu cztery osoby i też mam zamontowany bojler 300l. Do chwili obecnej ustawione mam na pompie przygotowywanie CWU do temp 43 stopni C. dwa razy na dobę o 22.00 oraz tanie okienko w dzień (15-17). Mimo wszystko czasami zdarza się, że gorącej wody brakuje...

Awatar użytkownika
Paczek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 4543
Rejestracja: czwartek, 2 kwie 2009, 21:23
Lokalizacja: Opoczno

Re: Odnawialne Źródła Energii

Postautor: Paczek » środa, 15 kwie 2020, 10:29

mannt pisze:U mnie w domu cztery osoby i też mam zamontowany bojler 300l. Do chwili obecnej ustawione mam na pompie przygotowywanie CWU do temp 43 stopni C. dwa razy na dobę o 22.00 oraz tanie okienko w dzień (15-17). Mimo wszystko czasami zdarza się, że gorącej wody brakuje...



Ale wodę do kompanka masz z pompy ciepła ?

Darekga
Posty: 102
Rejestracja: piątek, 27 lip 2018, 06:59
Lokalizacja: Gdynia

Re: Odnawialne Źródła Energii

Postautor: Darekga » środa, 15 kwie 2020, 10:43

Moja instalacja to zbiornik CWU 200 litrów, temperatura wody 46 stopni, grzana tak jak u kolegi mannt dwa razy na dobę w godzinach 13-15 i 22-6 (taryfa G12w) i przy trzech osobach w domu ciepłej wody jest wystarczająca ilość.
N-250cb
N-126nt

Awatar użytkownika
Paczek
Fanklubowicz
Fanklubowicz
Posty: 4543
Rejestracja: czwartek, 2 kwie 2009, 21:23
Lokalizacja: Opoczno

Re: Odnawialne Źródła Energii

Postautor: Paczek » środa, 15 kwie 2020, 10:50

Darekga pisze:Moja instalacja to zbiornik CWU 200 litrów temperatura wody 46 stopni grzana tak jak u kolegi mannt dwa razy na dobę w godzinach 13-15 i 22-6 (taryfa G12w) i przy trzech osobach w domu ciepłej wody jest wystarczająca ilość



...i też masz z pompy ciepła?


Wróć do „Na każdy temat”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 30 gości