Z hamulcem czy bez ?

Gdy naciskasz hamulec w samochodzie, siła bezwładności pcha rozpędzoną przyczepę dalej w kierunku jazdy. Powoduje to duży nacisk zaczepu przyczepy na hak ciągnącego ją pojazdu. W miejscu sprzęgu powstaje siła, która po przekroczeniu określonego progu może spowodować wypadnięcie przyczepy z toru jazdy samochodu i doprowadzić do wypadku. Ma to miejsce szczególnie w czasie nagłego hamowania na łuku drogi. Pojazd ciągnący przyczepę bez hamulców musi przejąć całą siłę hamowania. Urządzenie najazdowe przyczepy, można określić jako mechanizm sterujący układem hamowania bezwładnościowego. Jego istota polega na wykorzystaniu siły bezwładności jaka działa przyczepa na pojazd ciągnący w czasie hamowania. Siła ta działając na suwadło urządzenia najazdowego naciska dźwignię, która za pośrednictwem cięgna uruchamia hamulce w kołach przyczepy. Wyniki testów przeprowadzonych przez niemieckie czasopismo "Boote" jednoznacznie przemawiają na korzyść przyczep z hamulcami:

Hamulec bezpieczeństwa automatycznie zatrzymuje przyczepę w przypadku wypięci zaczepu w czasie jazdy. Hamulec ręczny umożliwia parkowanie przyczepy w każdych warunkach, niezależnie od pochylenia terenu. Dopuszczalna masa całkowita przyczepy bez hamulców wynosi w krajach Unii Europejskiej 750 KG

Funkcji zaczepu w przyczepie nie trzeba nikomu tłumaczyć. Należy jedynie wspomnieć, że jest to najbardziej newralgiczny punkt całej konstrukcji. Wybierając nowy zaczep do swojej przyczepy należy pamiętać o jednej podstawowej zasadzie: gniazdo zaczepu ulega naturalnemu zużyciu wskutek tarcia o hak pojazdu. Dlatego też dla własnego bezpieczeństwa nie należy stosować zaczepów z możliwością regulacji gniazda. Aby mieć stałą kontrolę nad swoją przyczepą polecamy stosowanie zaczepów ze wskaźnikiem sprzęgu oraz zużycia. Nasz wybór to zaczep AK300 firmy AL-KO Kober. Posiadaczom przyczep campingowych proponujemy zupełną nowość na rynku akcesoriów dla przyczep - zaczep kulowy z urządzeniem stabilizującym AKS. Zwycięzcę testów niemieckiego ADAC. Opracowany przez inżynierów AL-KO Kober technika AKS pozwala na tłumienie ruchów wahadłowych przyczepy campingowej w chwili ich powstawania. Przy pomocy dwóch okładzin ciernych działających przez tarcie na kulę haka powstaje dokładnie określony moment tłumienia.

Zaczepy kulowe z urządzeniem stabilizującym AKS występują w następujących typach:

Nowoczesne osie dla przyczep z oddzielnie zawieszonymi kołami posiada gumowe drążki skrętne. Jest to specjalna konstrukcja opracowana w celu zwiększenia komfortu i bezpieczeństwa jazdy samochodu osobowego. Z dużym powodzeniem nadaje się do ostrożnego transportowania delikatnych ładunków (przedmioty zabytkowe, urządzenia elektroniczne, materiały niebezpieczne) a także do bezstresowego przewożenia zwierząt (np. przyczepy do przewożenia koni). Zasada amortyzacji jest bardzo prosta. W osiach AL-KO trzy gumowe wałki skrętne są zgniatane między sześciokątną zewnętrzną rurą osi i wewnętrzną rurą trójkątną. W osiach marki KNOTT rura osi oraz rura wewnętrzna mają przekrój kwadratowy. Jednakże wśród osi z drążkami skrętnymi gumowymi rozwiązanie firmy AL-KO osiąga największy zakres amortyzacji i jednocześnie najlepsze tłumienie własne (drgania amortyzacyjne muszą się jak najszybciej uspokoić). Zespoły jezdne na wałkach gumowych wyróżniają się długim okresem eksploatacji. Szczególnie solidnie są wykonane części najbardziej obciążone jak np. dźwignia wahacza. Kompaktowe łożysko, typu samochodowego, nie wymaga konserwacji, gdyż jest nasmarowane na cały okres eksploatacji. ponadto jest zabezpieczone przed zanieczyszczeniem i przed wodą. Główne części zużywające się jak hamulce kół lub uchwyty amortyzatorów są odkręcane, co oznacza mniej kosztowną naprawę.

Schemat połączeń siedmiobiegunowego złącza elektrycznego przyczepy oznaczenie zacisku łączenie przewodów wg PN wg ISO:

Dopuszcza się mostkowanie zacisków '5' oraz '7' tylko we wtyczce. Jednak w samochodach z rozbudowanym sterowaniem elektronicznym może pojawić się sygnalizacja przeciążenia układu elektrycznego. Wówczas zaciski '5' i '7' należy rozdzielić. W samochodach z instalacją elektryczną dla przyczepy kempingowej mogą wystąpić gniazda 13 - biegunowe. Do podłączenia przyczepy ze złączem 7 - biegunowym należy użyć wówczas specjalnego reduktora połączenia 13/7.

Abyś mógł wypoczywać spokojnie przygotowaliśmy dla Ciebie i Twojej przyczepy pakiet zabezpieczeń chroniących przed kradzieżą. Bez względu na to jakiego typu posiadasz zaczep, znajdziesz odpowiednie zabezpieczenie. Już sam wygląd bardzo solidnej i eleganckiej konstrukcji sprawia wrażenie bezpieczeństwa.

button1